Podle obžaloby, kterou předložilo teplické státní zastupitelství, by měl soud při vyřčení trestu přihlížet také k už dříve publikovaným neonacistickým fotografiím na facobookovém profilu Vítězslava K. „Zveřejnil foto s Říšskou orlicí držící ve spárech hákový kříž s komentářem: Myslel jsem si, že půjdu spát, ale není to tak jednoznačný. Pro ty, kteří nechápou, tak slavím narozky,“ popisuje obžaloba.

Celou kauzu okolo teplické školy ZŠ Plynárenská v teplické části Prosetice rozpoutala nevinná fotografie dětí z první třídy, kterou předloni zveřejnil Deník v rámci projektu Moje první školní tablo. Snímek, na kterém byly převážně romské, vietnamské a arabské děti, se začal nekontrolovaně šířit po sociálních sítích, kde následovala smršť nenávistných komentářů. „Některé byly za hranou zákona, proto se tím začala zabývat policie,“ uvedl její mluvčí Daniel Vítek.

U soudu už loni v září za jeden takový příspěvek skončila 26letá žena z Tachova. Její nerozvážný komentář vyjádřený slovem „Rovnou“ s přidaným symbolem pistolky označil soudce za veřejné podněcování k nenávisti vůči národu, rase či etnické skupině a „ocenil“ ho podmínkou na rok a půl a také pokutou 20 tisíc korun. Výši trestu žena přijala. Dalšího podezřelého v prosetické kauze obvinila už v dubnu policie ve Frýdku–Místku. V případě tohoto muže však státní zástupce trestní stíhání ještě před projednáním u soudu podmíněně zastavil.

V pátek byl u soudu třetí obviněný, muž z Brna. Policie ho nemohla dlouhou dobu vyslechnout, protože se pohyboval v zahraničí. Nakonec se dostavil na policii sám, kde k tomu podal vysvětlení. Od té doby už ale vypovídat nechce. Podle serveru iRozhlas.cz případ dozoruje státní zástupce Pavel Norek. V obžalobě uvádí, že dotyčný svůj komentář psal především kvůli etnickým skupinám (Arabové a Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel tak na vyvražďování židů za druhé světové války v plynových komorách.

Uvedený server také Vítězslava K. krátce po zveřejnění jeho komentáře dohledal a konfrontoval. Tehdy popřel, že by ve svém komentáři navrhoval děti na fotografii poslat do plynových komor. Prý pouze debatoval s kamarádem. „Bavili jsme se víceméně úplně o něčem jiným. Je to vytržené z kontextu. Nejsem nějaký velký rasista,“ bránil se.

Případ fotografie, která vzbudila tsunami nenávisti, rezonuje mezi veřejností dodnes. Mezi rodiči šikanovaných prvňáčků se o tom, co se před dvěma lety na podzim stalo, už nemluví. „Nějak to už neřešíme. Stalo se to, vypořádali jsme se s tím, ale už to je pryč,“ uvedla jedna z maminek Božena Kotalíková