Podle obžaloby, kterou předložilo teplické státní zastupitelství, by měl soud při vyřčení trestu přihlížet také k už dříve publikovaným neonacistickým fotografiím na facobookovém profilu Vítězslava K. „Zveřejnil foto s Říšskou orlicí držící ve spárech hákový kříž s komentářem: Myslel jsem si, že půjdu spát, ale není to tak jednoznačný. Pro ty, kteří nechápou, tak slavím narozky,“ popisuje obžaloba.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza nevhodných komentářů na adresu prvňáčků z Teplic spěje ke konci

Celou kauzu okolo teplické školy ZŠ Plynárenská v teplické části Prosetice rozpoutala nevinná fotografie dětí z první třídy, kterou předloni zveřejnil Deník v rámci projektu Moje první školní tablo. Snímek, na kterém byly převážně romské, vietnamské a arabské děti, se začal nekontrolovaně šířit po sociálních sítích, kde následovala smršť nenávistných komentářů. „Některé byly za hranou zákona, proto se tím začala zabývat policie,“ uvedl její mluvčí Daniel Vítek.

U soudu už loni v září za jeden takový příspěvek skončila 26letá žena z Tachova. Její nerozvážný komentář vyjádřený slovem „Rovnou“ s přidaným symbolem pistolky označil soudce za veřejné podněcování k nenávisti vůči národu, rase či etnické skupině a „ocenil“ ho podmínkou na rok a půl a také pokutou 20 tisíc korun. Výši trestu žena přijala. Dalšího podezřelého v prosetické kauze obvinila už v dubnu policie ve Frýdku–Místku. V případě tohoto muže však státní zástupce trestní stíhání ještě před projednáním u soudu podmíněně zastavil.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza prosetických prvňáků: Za nenávistné komentáře míří před soud mladá žena

V pátek byl u soudu třetí obviněný, muž z Brna. Policie ho nemohla dlouhou dobu vyslechnout, protože se pohyboval v zahraničí. Nakonec se dostavil na policii sám, kde k tomu podal vysvětlení. Od té doby už ale vypovídat nechce. Podle serveru iRozhlas.cz případ dozoruje státní zástupce Pavel Norek. V obžalobě uvádí, že dotyčný svůj komentář psal především kvůli etnickým skupinám (Arabové a Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel tak na vyvražďování židů za druhé světové války v plynových komorách.

Uvedený server také Vítězslava K. krátce po zveřejnění jeho komentáře dohledal a konfrontoval. Tehdy popřel, že by ve svém komentáři navrhoval děti na fotografii poslat do plynových komor. Prý pouze debatoval s kamarádem. „Bavili jsme se víceméně úplně o něčem jiným. Je to vytržené z kontextu. Nejsem nějaký velký rasista,“ bránil se.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza teplických prvňáků má dohru. Policie obvinila prvního muže

Případ fotografie, která vzbudila tsunami nenávisti, rezonuje mezi veřejností dodnes. Mezi rodiči šikanovaných prvňáčků se o tom, co se před dvěma lety na podzim stalo, už nemluví. „Nějak to už neřešíme. Stalo se to, vypořádali jsme se s tím, ale už to je pryč,“ uvedla jedna z maminek Božena Kotalíková