Mimořádnou prověrku vyvolal poslední z řady skandálů, které v poslední době hýbaly tamní radnicí. Internetem koluje nahrávka, na které podnikatel David Lacík háže do kabelky tamní místostarostky Zdeňky Tůmové svazek bankovek. A do údajné korupční kauzy se zaplétá stále víc lidí.

Pokyn ke kontrole dal brněnský primátor Roman Onderka. „Mám ze své pozice možnost pověřit prověrkou kontrolní odbor magistrátu, což jsem také v pondělí udělal. Pokud se objeví třeba jen náznak trestné činnosti, okamžitě informujeme policii,“ potvrdil Onderka.

V první fázi kontroloři prověří všechny zakázky, které městská část Brno-sever dosud uskutečnila. Kdy bude mít prověrka výsledek, zatím jasné není. „Není to samozřejmě otázka jen několika málo dní,“ podotkl Onderka.

Společné dílo?

Pochybnosti o zadávání zakázek na radnici Brna–sever spustilo zveřejnění skrytě pořízené nahrávky. Tůmová na ní přebírá sto tisíc korun od majitele stavební firmy Davida Lacíka. Argumentuje tím, že šlo pouze o půjčku. Smlouvu, která to měla dokázat, ale místostarostka nenašla.

Musela kvůli tomu pozastavit své členství v sociální demokracii. Rezolutně však odmítla, že se jí Lacík penězi odvděčoval například za přidělování stavebních zakázek jeho firmě. „V radě, která zakázky schvaluje, nesedím jen já. Je nás jedenáct. A každý má na starosti svůj resort,“ namítla Tůmová.

Jako místostarostka odpovídá za školství a kulturu. Dokumenty, které k zakázkám Lacíkovy firmy předložila, skutečně nesou podpis jejího stranického kolegy a místostarosty Karla Pospíšila. Ten na radnici vede stavební a investiční odbor a odbor bydlení a majetku. A měl to být to právě on, kdo Tůmovou s Lacíkem seznámil. Jeho vyjádření se však Brněnskému deníku Rovnost sehnat nepodařilo. Na vzkaz zanechaný na úřadě nereagoval, mobilní telefon nebral.

Podle další verze příběhu mohli výhodné zakázky svým známým přihrát dokonce společně s celým vedením radnice. Česká televize zjistila, že radnice bez širšího výběrového řízení opakovaně přiklepla milionové zakázky pro firmy Petera Flimmela a jeho rodiny. I on byl na kandidátce sociální demokracie.

Dosluhující zastupitel a člen výběrové komise Brna–sever Zdeněk Mokrý potvrdil, že k nesrovnalostem dojít mohlo. Komise pro bytové hospodářství podle něj sice vybrala ze nabídek oslovených firem cenově nejvýhodnější návrh. „O tom, které firmy s nabídkou zakázky obeslat, se ale určovalo na poradě vedení. Rozhodovali o tom všichni tři místostarostové. Tedy Radomír Vavrouch, Tůmová a Pospíšil. A také tajemník a starosta Leo Venclík,“ podotkl Mokrý.