„Vítám tady také prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka," oznamuje lidem moderátor. A skutečně, na pódiu v černém obleku stojí i muž představující prezidenta Osvoboditele. Je to symbolický moment, na den přesně před devadesáti lety totiž skutečný Masaryk na výstavišti zahajoval výstavu k deseti letům státu.

Slavnostního zahájení se zúčastnili také premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš (ANO) a Peter Pellegrini. Ti si pochvalovali vzájemné vztahy obou zemí. Podle nich jsou nadstandardní. „Soužití a mírové rozdělení Čechů a Slováků by mohlo sloužit jako příklad všem národům světa,“ řekl Pellegrini.

Festival RE:PUBLIKA se Slovanskou epopejí na brněnském výstavišti.
Re:publiku otevře Masaryk. Lidé uvidí Slovanskou epopej, radit jim bude počítač

Poté už se lidé vrhají do útrob výstaviště, kde většinu pavilonů festival zaplnil. V pavilonu H je v porovnání s okolím chladno a vlhko. Není divu, visí tam totiž unikátní výstava devíti pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Doplňují ji desítky Muchových plakátů ze soukromé sbírky. Na rozdíl od ostatních pavilonů, kde je živo a hučí to hlasy, u nádherných pláten je klid. Všem lidem se zastavuje dech, když pohlíží na monumentální díla.

První si výstavu prohlíží i premiér v demisi Andrej Babiš a slovenský premiér. „Tato výstava je to nejdůstojnější, co se mohlo na výstavišti u příležitosti oslav sto let republiky připravit," chválí slovenský premiér Petr Pellegrini.

V ostatních pavilonech je živo. Třeba v pavilonu V lidé sportují. A srdce všech Brňanů plesají, když v jednom z rohu pavilonu vidí sedět pět hráčů mistrovské Komety. Rozdávají jim autogramy. „Mami, podívej, já mám podpis od Dočekala, ještě jdu pro další," chválí se opodál stojící ženě přibližně pětiletý chlapec.