První měřič hluku se rozhodla radnice naistalovat na malé náměstí v srdci Starého Města, kde se sbíhají ulice Dlouhá, V Kolkovně, Kozí a Masná. Je to oblast s mnoha restauracemi, bary a nočními kluby, vyhledávají ji i příznivci tzv. pub crawl - tedy opileckých tahů, kdy se hlučné skupinky přesouvají od hospody k hospodě.

Speciální zařízení na sloupu připomíná radar na měření rychlosti, jenže nápis NOISE LEVEL prozrazuje, že displej sčítá decibely. „Pokud se hladina hluku pohybuje pod 60 dB, svítí naměřené číslo zeleně, v okamžiku překročení limitu, který je dle doporučení hlavního hygienika 64 dB pro exteriéry, se číslo rozsvítí červeně,“ vysvětluje Praha 1 na svém webu s tím, že politici tak chtějí přispět ke kvalitě života tamních obyvatel.

Ale jak zjistil Pražský deník, mnoho občanů historického centra měřiče hluku s nadšením nevítá. Naopak. Na linku 156 rozhořčeně oznamují městské policii, co všechno se na inkriminovaném místě děje  - od hlasitého přeřvávání se až po túrování vozidel a motocyklů.

Sázky o to, kdo udělá větší hluk

„Dle zkušeností rezidentů měřič funguje spíše tak, že se před ním občané a návštěvníci hlavního města Prahy vsázejí a přeřvávají s tím, kdo na měřiči dosáhne vyšší hladiny hluku,“ řekla Pražskému deníku Jiřina Ernestová z tiskového oddělení pražské městské policie. Podle Ernestové občané žádají, aby u měřiče hluku byla hlídka strážníků nepřetržitě. Jenže tady redakce narazila na další překvapení - strážníci se o instalaci dozvěděli až z médií!

Už v srpnu proto městská policie kontaktovala radního pro bezpečnost Ivana Solila (ČSSD), který má projekt na starosti, aby situaci vysvětlil z hlediska „technického, organizačního a legislativního“.

„To je zkušební provoz, který se vás v tuto chvíli vůbec netýká. Až budeme vědět, že to funguje, budeme s vámi jednat o dalším využití. V tuto chvíli je to pouze informativní pro sběr dat. Nevím, o jaké legislativě hovoříte,“ odpověděl radní Solil podle Ernestové.

Pražskému deníku teprve v pondělí Solil potvrdil, že se jedná o testovací provoz a že na základě měření teď Praha 1 osloví pražskou hygienickou stanici a stavební úřad. „Hygienická stanice je dle našeho názoru povinná tyto vysoké hodnoty hluku u kombinovaného ruchu vzít v potaz a přijmout taková opatření, aby kombinovaný ruch v bytech rezidentu nebyl dlouhodobě zdravotně závadný,“ napsal radní s tím, že jeho nápad se zcela evidentně osvědčil.

Měřiče budou i jinde

„Jsme také připraveni policii a strážníkům nabídnout přímo naměřené hodnoty, přičemž strážníkům můžeme tyto hodnoty připojit přímo do jejich dohledového centra, které jsme vlastním nákladem zřídili,“ dodal Solil s tím, že už teď mohou muži zákona sledovat dění kolem měřiče hluku v Dlouhé ulici pomocí kamerového systému.

Radnice podle Solila i přes podivnou koordinaci chce tyto (zatím) kontraproduktivní měřiče hluku rozšířit také na jiná místa. Třeba rezidenti z Ovocného trhu prý dokonce nabídli, že by se na instalaci sami finančně podíleli. Výsledky měření by navíc měly být k dispozici veřejně na webových stránkách městské části.

Praha 1 bojuje proti rušení nočního klidu, vandalismu či tzv. pivním kolům dlouhodobě a zkouší všechny možné způsoby. V minulosti třeba v centru řešil problémy i „antikonfliktní tým“. Statné borce v černých uniformách teď radnice nasadit nehodlá. 

Antikonfliktní tým proti Airbnb a dražší alkohol

„Pokud ale v budoucnu budeme tyto týmy opět zřizovat, prioritu budeme klást na jejich činnost v rámci SVJ v těch obytných domech, kde jsou některé byty pronajímány prostřednictvím internetových platforem v rámci tzv. sdíleného ubytování, kdy mezi ubytovanými turisty a vlastníky bytů bydlících v těch domech vznikají konflikty,“ sdělil radní Solil. 

Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) zvažoval ještě jedno poněkud radikální řešení - Praha by mohla podle něj využít své zákonodárné inciativy a zasadit se o uvalení vyšší spotřební daně na alkohol. Levné pití v centru totiž láká do Prahy cizince, kteří se podle politiků poslední dobou naučili místo návštěv hospod konzumovat vlastní pivo či lihoviny právě v ubytování přes Airbnb.