„Kdyby ho koupil někdo, kdo ho dá do pořádku a bude v něm provozovat něco smysluplného, bylo by to skvělé,“ reagoval starosta Stojčína Jiří Peltan.

Pozemek má přes pět hektarů a nachází se na západním okraji Stojčína nedaleko vlakového nádraží. „Je v něm několik budov, které v minulosti sloužily jako výrobní prostor cihelny, panelárna, administrativní budova, kotelna a vodárna. Nabízený areál má vzhledem ke své rozlehlosti a rozmanitosti poměrně široké využití,“ uvedla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Shozy jelena Standy, které skončí v muzeu.
Nejznámější český jelen si užívá života v Lánech. Lesníci vystaví jeho paroží

Kdyby se ho tak povedlo prodat, mohly by tam vzniknout pracovní příležitosti pro lidi z okolí. „Když cihelna ještě fungovala, pracovalo tam sto lidí. Kdyby se tam v budoucnu našla práce alespoň pro třetinu z toho, bylo by to dobré. Každé pracovní místo je vítané. Ale moc tomu nevěřím,“ svěřil se Peltan.

Objekt je totiž na prodej už podruhé. „Už ho jednou zkoušeli prodat, ale nikdo se nepřihlásil. Přiznám se, že se nedivím. Je v opravdu špatném stavu, budovy jsou polorozpadlé a velká část je zavezená plastovým odpadem,“ popsal Peltan.

Obci dělá ostudu 

O tom, že by areál koupila sama obec, prý neuvažují. „To pro obec naší velikosti nepřipadá v úvahu. Patnáct a půl milionu korun nemáme. A to ani nemluvím o nákladech spojených s opravou nebo demolicí budov,“ přemítal Peltan.

I přes to, že je poměrně schovaný, dělá Stojčínu ostudu. „Momentálně tam fungují dvě firmy, které se zabývají recyklací plastů. Jedna je tady ale jen shromažďuje a dál nevyužívá. Územní plán se skladováním odpadu v areálu ovšem nepočítá. Už kvůli tomu padlo i několik pokut. Odpad však neustále přibývá a jsou s tím jen samé problémy,“ posteskl si Peltan.

Sgrafita na zámku v Okříškách mají italský motiv mořských panen.
Motiv mořských panen. Zámek v Okříškách zdobí jedinečná sgrafita

Areál bývalé cihelny ve Stojčíně připadl do vlastnictví státu po kauze takzvané lihové mafie. Gang v čele s podnikatelem Radkem Březinou tady chtěl původně vybudovat tajný lihovar, nakonec se ale z místa stal „jen“ největší český sklad nelegálního alkoholu. Na konci roku 2012 zde policie objevila více než milion litrů kvalitního nezdaněného lihu.