Klopýtající lidi pozoroval při své návštěvě kavárny například Petr Kubíček. „Občane či turisto, ne abys čučel po známých, výkladech, projíždějící autech, holkách nebo po historických památkách. Hezky pod nohy a obezřetně,“ vzkázal ostatním poté, co během pár minut viděl tři zakopnutí, která málem skončila pádem. Z chodníku totiž na mnoha místech trčí patky dopravních značek, které nejsou nijak označené a chodec je snadno přehlédne.

Dle vyjádření magistrátu se osazování sloupků značkami zdrželo, dodavatel má problémy s materiálem i personálem. „Nyní se už označují nejkoliznější připravené, ale zatím neosazené, patky plastovými kužely nebo deskami,“ sdělil mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Fronta před 1. Slovanským gymnáziem
VIDEO: Nekonečné zástupy studentů. Gymnázium nabídlo volná místa v přijímačkách

Jiného návštěvníka města zmátlo, když u supermarketu Billa hledal fialovou zónu, která je dle nových pravidel určená pro střednědobé parkování. Ideálně pro řidiče, kteří dopoledne přijedou a večer odjedou, platí se tam totiž padesát korun za až třináct hodin stání.

Čáry na silnici byly všude modré, stejně jako v oranžové zóně určené pro návštěvníky. Jediný rozdíl byl na svislé dopravní značce, kterou člověk snadno přehlédne. To se však nezmění.

Na co si dát pozor při cestě do Jihlavy?
• modrá, fialová i oranžová parkovací zóna má modré vodorovné značení, je třeba se orientovat podle značek nebo map
• ve městě je zhruba dvacet patek pro dopravní značky, u kterých hrozí zakopnutí
• nové parkovací automaty mají dotykovou obrazovku a vyžadují zadání SPZ

„Modré čáry značí časově omezené stání. Vodorovné značení není možné udělat jinou barvou,“ sdělil Daněk s tím, že barevné režimy parkování jsou na svislých značkách, v mapě na webu, v mobilní aplikaci, na infosloupcích nebo parkovacích automatech.

Právě jedenáctka nových parkovacích automatů dělá problémy hlavně seniorům, kteří do města zavítají. Musí si porozumět s dotykovou obrazovkou, znát SPZ svého auta a často mít po ruce i brýle na čtení.

Nová centrální hasičská stanice v Novém Jičíně - květen 2023.
Hasiči v Novém Jičíně budou brzy v novém. Moderní stanice stála 300 milionů

„Radnice zase udělala něco pro zlepšení dne obyvatelům,“ řekla ironicky například Helena Hekrlová zlobící se, že na text na displeji pořádně nevidí.

Magistrát nyní řeší, zda je technicky možné text v případě potřeby zvětšit nebo zvýraznit, aby byl lépe vidět. „Dotaz jsme vznesli a uvidíme,“ podotkl radní pro oblast dopravy David Beke. Předpokládá se ale, že automaty budou mít omezení daná zdrojem energie, kterým je solární panel.