Ještě donedávna bychom o Osadě Míru psali zcela jinak. Třeba tak, jak o ní hovoří paní Naďa, která pracuje přes ulici. „Je pardon, býval to děs. Šla jsem po chodníku a běžně po mně sprostě pokřikovala malá cikáňata. Buď byl všude nepořádek, nebo naopak zcela pusto, protože už tu místy nikdo nebydlel,“ vzpomíná pracovnice nedalekého skladu.

Bývalé romské ghetto ve Škodově ulici v Přerově v letech 2008 - 2015 - 2019
Romské ghetto v Přerově změnilo tvář. Škodova ulice dříve a nyní

Také společnost Residomo, které tamní bytové domy patří, hovoří pouze o zčásti obsazených domech, neprodlužování nájemních smluv konfliktním nájemníkům a nabízení alternativního bydlení těm bezproblémovým před plánovanou rekonstrukcí.

Nové bydlení

Residomo totiž v průběhu letošního roku rozjelo velký developerský projekt nazvaný V Zahrádkách, jehož cílem je proměnit donedávna nežádoucí lokalitu v nadstandardní bydlení.

„Nabídneme jedinečnou příležitost bydlení v uzavřeném areálu. Nová moderní rezidenční čtvrť nabídne příjemný domov s dostatkem soukromí, přitom téměř na dohled centra města,“ říká mluvčí společnosti Kateřina Piechowicz.

V první fázi (z celkových pěti) byly opraveny čtyři bytové domy s celkem 31 byty, a práce pokračují i na dalších. Residomo nyní zjišťuje, zda bude možné opravit všechny domy, náklady přesto půjdou do desítek milionů korun.

Feťácký ráj? V Ostravě jich narkomané mají víc. Slušný člověk sem sotva zavítá.
Feťácký ráj? Narkomané v Ostravě jich mají víc. Slušný člověk sem sotva zavítá

Modernizované byty s dispozicí většinou 2+kk mají novou kotelnu, rozvody tepla, vody i elektroinstalace a kompletně opravené interiéry.

„Přibylo oplocení a parkovací stání, která budou v ceně nájmu. Ten se z asi tří tisíc korun navýší na 6,5 tisíce korun u dispozice 2+kk,“ říká Piechowicz, podle níž budou domy sloužit především jako startovací byty pro mladé rodiny nebo lidem, kteří touží po soukromí.

PŘIPOJÍ SE I RADNICE

Z proměny lokality má radost i slezskoostravská radnice. „Spolupráci se společností Residomo musím opravdu pochválit. Projektu půjdeme naproti a připojíme se s opravou chodníků, veřejného prostranství a po dobudování kanalizace i s opravou vozovek,“ avizuje starosta Richard Vereš s tím, že v těsném sousedství radnice regeneruje také sad Maxima Gorkého a obnovuje místní tok Slezský mlýn.

Někdejší dělnická kolonie a později nepřizpůsobivá lokalita tak společnými silami dostává novou šanci. V roce 2023 má mít i novou „tvář“.

Vážení čtenáři,
přesně po třech měsících končí čtenářsky velmi úspěšný seriál Deníku, který se i s vaší pomocí rozhodl zmapovat problémové lokality v Ostravě. A tak trochu proti srsti politiků na ně bez servítků upozornit.

Deník se nebál jít za zdroji problémů konkrétních lokalit, nazývat věci pravými jmény a hledat příčiny, proč se v některých místech lidé bojí vycházet ven. Zjistil, kde jsou drogová doupata, kde se krade i přepadává a kde jsou „jen“ těžké sousedské vztahy.

Přestože tříměsíční seriál, v němž jsme zmapovali bezmála patnáct nejproblémovějších lokalit města, končí, vývoj v ghettech budeme nadále sledovat a odpovědné osoby tlačit k jejich nápravě. A budeme rádi, pokud nám i nadále budete posílat své postřehy a připomínky přímo z místa.

Lokalita Liščina a blízké okolí, 15.10.2019 v Ostravě. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež -  Komunitní centrum Liščina.
Liščina už nechce být ostravským ghettem. Místní chtějí revitalizaci