„Mami, tati, jsem gay,“ řekne mladík svým rodičům a následující scénář je všem asi jasný. Křik, nadávky, vlna nepochopení a zklamání. Takový duch v rodině se nese ještě dlouhou dobu, než všichni úplně pochopí. Vím, o čem mluvím.

Přijde i chvíle, kdy chce ať už lesbický nebo gay pár stvrdit svůj vztah oficiální cestou. Uzavření partnerství stejného pohlaví ale není až tak čerstvou záležitostí. Zákon o něm vešel v platnost 1. července 2006.

Pomyslný žolík padl do Kladna

Právě Kladno je jediným městem Středočeského kraje, kde lze uzavírat registrované partnerství. „Homosexuální páry mohou svazek uzavřít ještě v dalších třinácti úřadech. Vesměs se jedná o ty krajské, ve Středočeském kraji ale žádný takový není, tak padl pomyslný žolík do Kladna,“ usmála se vedoucí oddělení matriky kladenského magistrátu Jaroslava Vrňáková.

Kladenský deník zajímalo, jaké jsou rozdíly v uzavření manželství a partnerství. „Manželství je slavnostně a veřejně nutné stvrdit před dvěma svědky, matrikářkou a zastupitelem. Přičemž prohlášení o vstupu do registrovaného partnerství se činí před matrikářkou, kde nemusí být žádný svědek. Doklady jsou u obou případů stejné,“ informovala Vrňáková

„Páry stejného pohlaví mohou vstoupit do svazku v salonku vedle matriky, což je bez poplatku, nebo v jiném městě či místě Středočeského kraje za poplatek. Například jsem byla za páry na Karlštejně, hradu Točník, Kutné hoře, Okoři a mnoha dalších zajímavých místech,“ sdělila Kladenskému deníku Jaroslava Vrňáková.

Skutečně krásný celý obřad

Registraci lze učinit pouze jako prohlášení ve dvou. To se děje většinou v salonku a na základě dvou vět: Zdali nejsou známy okolnosti vylučující vstup do tohoto partnerství a zda spolu do něj chtějí vstoupit.

„Většinou se ale konají středně velké obřady do dvaceti lidí. Stalo se mi také, že jsem byla na hradech a zámcích, kde byly stovky hostů,“ prozradila vedoucí oddělení matriky Jaroslava Vrňáková, která oddávala i pár Janise Sidovského a Pavla Vítka na Karlštejně.

„Tento pár jsem registrovala 3. července, tedy tři dny po účinnosti zákona. Atmosféra byla úžasná. Celý obřad byl skutečně krásný. Musím se přiznat, že jsem měla ohromnou trému, a tak jsem si u vstupu vzala uvítací drink, který mi nabízeli, a kopla ho do sebe, protože jsem potřebovala povzbudit,“ vyprávěla Jaroslava Vrňáková.

„Dokonce mi poslali scénář a byla i hlasová zkouška. Před prohlášením vystoupilo několik celebrit, jež pronesly pár slov nebo zazpívaly. Obřad začínal ve 13 hodin, přičemž já tam byla již od 11 hodin. Oba pánové měli sepsaný slib a říkali ho jeden druhému. Poté si dali prstýnky a začaly gratulace. Myslím, že se to opravdu povedlo,“ dodala Vrňáková. Ta třeba na jednom z obřadů dělala show společně s Ester Kočičkovou.

Partnerství většinou uzavírají muži

Registrované partnerství přináší párům mnoho výhod oproti klasickému soužití. „Měla jsem i případ, kdy spolu dva muži byli dvacet let, společnými silami postavili dům a jeden byl těžce nemocný. Chtěli uzavřít partnerství, aby ten druhý mohl v nejhorším případě dům zdědit.

Mimo to mohou páry zastupovat jeden druhého, mají vyživovací povinnost, musí být sděleny informace o zdravotním stavu, výhody týkající se některých daní a na druhou stranu například mít odpovědnost za dluhy v případě exekuce,“ vysvětlila Vrňáková.

Partnerství většinou uzavírají muži. Ve Středočeském kraji jich je od roku 2006 osmdesát párů a žen třiatřicet, přičemž krachují spíše ženské svazky. Těch se rozpadlo již sedm, zatímco mužských pouze tři. „Muži vědí, co chtějí, ale ženy si jisté nejsou. Když potkají jinou, pro ně atraktivní, utečou za ní,“ uzavřela Vrňáková.