Rožďalovický domov se na možnost výskytu nebezpečného viru podle slov zástupce ředitelky Pavla Petráčka připravuje už několik týdnů. Včetně personálních opatření. „Máme krizový plán, který jsme v případě potřeby připraveni spustit. Z našich 140 zaměstnanců je připraveno 30 z nich v případě nutnosti 14 dnů zůstat přímo v domově v rámci karantény. Střídali by se na směnném provozu,“ vysvětluje Pavel Petráček. Rozhodně by však neměli běžný komfort v době svého odpočinku. Přespávat by vzhledem ke stoprocentní obsazenosti místností klienty museli mimo jiné i ve společenských místnostech. Po uplynutí dvoutýdenní karantény by je vystřídali další pracovníci.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Se zajímavou iniciativou přišli i v rámci komunikace klientů se svými blízkými. Pokud chtějí, mohou si vyrobit třeba ceduli se vzkazem, nechat se vyfotit a fotku sdílí vedení ústavu na svých facebookových stránkách. A tak se na jednom snímku objevuje seniorka se vzkazem: „Milá rodino, jsem spokojená a daří se mi dobře.“ Stejně tak blízcí komunikují se seniory prostřednictvím jak sociální sítě, tak telefonicky. „Pokud by byl zájem, jsem připraveni v místech připojení na wifi zprostředkovat i videohovory,“ doplnil zástupce ředitelky.

Ochrannými pomůckami je zásobí jak kraj, tak dobrovolníci. O dostatečnou zásobu těchto pomůcek se snaží také v poděbradském domově pro seniory Luxor. „Právě jsem v autě a pomůcky pro nás vezu,“ konstatoval ředitel Jaromír Novák. Také v tomto domově jsou omezena společenská setkávání včetně toho u společných obědů. „To už delší dobu funguje tak, že klienti dostávají jídlo na pokoje,“ vysvětluje Jaromír Novák. Osobně se snaží k dobré náladě přispět i čtením na pokračování. „Čtu jim přes rozhlas každý den pohádky. O situaci se s nimi snažím hovořit. Vysvětluji jim, že vidíme světlo na konci tunelu. Jsou to lidé, kteří zažili válku, někteří přežili i koncentrační tábory. Takže pamatují i horší časy,“ říká ředitel poděbradského domu pro seniory. Také on má vyčleněn pokoj pro případ, že by se nákaza u nich objevila. Větší starosti by měl s personálem, kterého je nedostatek.

V obou domovech však věří, že se jim nákaza vyhne. I když realitu současného stavu si uvědomují. „V tuto chvíli je to padesát na padesát. My děláme vše proto, abychom byli co nejlépe připraveni,“ doplnil zástupce ředitelky rožďalovického domova Pavel Petráček.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník