Jaro ještě ani nezačalo, přesto se na Blanensku již objevily první případy přisátí klíštětem. Samotní lékaři považují takhle brzký výskyt klíšťat za výjimečný. „Řešil jsem již dva případy, je to unikátní. Za posledních třicet let lékařské praxe si pamatuju nanejvýš jeden případ, který by se udál takhle brzy,“ popsal praktický lékař Ivo Procházka.

Lékaři tak apelují na lidi, aby po pobytu v přírodě důkladně zkontrolovali svoje tělo. Přisátí klíštěte se jinak předejít nedá. Lidé by však měli vzít v úvahu jejich brzký výskyt.

Je nebezpečnější než obyčejné klíště. Jak snadno poznat pijáka lužního?

„Když jsem řešil brzké případy kousnutí klíštěte, tak šlo třeba o konec dubna. Letošní předčasné případy si vysvětluji počasím. Klíštěti se v přírodě moc vyhnout nedá, jako součást prevence může pomoct repelent. Dál je potřeba, aby si člověk cíleně kontroloval tělo,“ přiblížil Procházka.

Letošní únor byl skutečně mimořádně teplý. Právě vysoké teploty měli zásadní vliv na brzký výskyt některých živočichů. „Projevilo se to i na vegetaci. Letos byli na Blanensku nejvyšší teploty za celých jednasedmdesát let měření,“ uvedla posudkářka z klimatologického oddělení brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Gražyna Knozová.

close Přisáté klíště může člověka pořádně potrápit. info Zdroj: Shutterstock zoom_in

Skutečný problém u přisátí klíštěte představuje možné onemocnění. Některá klíšťata jsou infikovaná a mohou přenášet bakterie, které způsobují boreliózu.

„U zmíněných dvou případů jsem zaznamenal projevy časného stadia boreliózy. Pokud má člověk typické projevy, jako třeba kruhové zarudnutí kůže v místě kousnutí, tak nesmí na nic čekat a musí navštívit lékaře,“ podotkl Procházka.

Letošní únor byl mimořádně teplý. Teploty leckdy překonaly březnové: 

Podle Procházky je borelióza snadno zjistitelná z krevních testů, ale pouze v případě člověka, který nemoc neprodělal. „Z krve je to snadno zjistitelné, pokud nemoc dříve neměl. V případě, že se objeví svědění, tak to nemusí nutně nic znamenat. Je ale třeba si postižené místo kontrolovat. Lidé z této nemoci mají obavy, navíc neexistují jednoznačné postupy, jak boreliózu léčit,“ uvedl.

Jak správně odstranit klíště? 

Klíště je třeba opatrně odstranit, nesmí se především mačkat. Místo přisátí se následně musí ošetřit dezinfekci. „Doporučuju alespoň jednou za dva dny místo kousnutí důkladně prohlédnout, a to klidně i další osobou, pokud si tam člověk dobře nevidí sám. Možné projevy lze konzultovat s lékařem i bez osobní návštěvy, například po telefonu skrze zaslání fotek,“ vysvětlil Procházka.

close Klíště - Ilustrační foto info Zdroj: Shutterstock zoom_in

Neobvykle vysoké teploty neprobudily pouze klíšťata. Podle Procházky se vyskytují i další případy pokousaní nebo štípnutí jinými členovci, které mohou nést projevy boreliózy. Lidé by tak měli být při pobytu v přírodě dostatečně chránění vysokou obuví či oblečením.