Podle zjištění Pražského deníku se úředník na magistrátu ohřál pouze rok a čtyři měsíce, jako asistent radní pro kulturu a cestovní ruch Hany Třeštíkové (Praha sobě) skončil k poslednímu dubnu 2020.

„Rozhodli jsme se agendu nočního starosty přesunout pod Prague City Tourism (PCT). Tuto pro město potřebnou funkci potřebujeme odpolitizovat. PCT má zároveň coby akciová společnost větší flexibilitu při využití různých kampaní, průzkumů a opatření,“ sdělila Třeštíková.

Noční starosta v Praze Jan Štern.
Pražský noční starosta: Nechodím v noci po ulicích, abych tišil hlučné lidi

Magistrátní firma však nyní institut nočního starosty nevyužívá. „V tuto chvíli tato agenda pod PCT nepatří. Samozřejmě pokud město rozhodne o přesunu pod naši organizaci, jsme připraveni tuto agendu řešit. Počítáme s tím, že k obnovení dojde s návratem turistického ruchu do metropole,“ líčila mluvčí PCT Klára Malá.

Štern dle svých slov odešel z magistrátu po vzájemné dohodě. Odmítl, že by byl vyhozen v rámci hromadného propouštění úředníků. „Moje angažmá neskončilo výpovědí,“ řekl Pražskému deníku. „Ze dne na den určité problémy zmizely. Dohodli jsme se, že projekt nočního starosty se uspí a vrátíme se k němu, až to bude aktuální,“ dodal bývalý úředník.

Nevděčné hodnocení

Funkci nočního starosty zřídil magistrát v lednu 2019. Měl k ruce komisi, ve které zasedali například představitelé Prahy 1, městské policie, ale i zástupci nočních podniků a organizátorů kulturních akcí. Jejich úkolem bylo kultivovat večerní život v ulicích a chránit místní obyvatele před nadměrným hlukem.

Štern s odstupem času vidí projekt jako smysluplný. „Začínal jsem s novou věcí, se kterou jsme se inspirovali v jiných městech. Kdyby nepřišla pandemie, byly by naše výsledky vidět více. Hodnocení je proto trochu nevděčné,“ okomentoval svou práci.

Městská policie při noční kontrole ve Vrchlického sadech, pověstném Sherwoodu u hlavního nádraží.
Na noční klid v Dlouhé třídě a okolí dohlédne více policistů

Úsek prý byl na dobré cestě k nastavení pravidel mezi kluby, Prahou 1, magistrátem a policií. „Na začátku mezi nimi byla veliká nedůvěra, panovala konfliktní atmosféra. Vysvětlil jsem jim, že nejsem prodloužená ruka policie ani advokát, ale prostředník mezi nimi,“ pochlubil se Štern.

Úspěšná podle něj byla komunikační kampaň cílená na turisty. Plakáty v klubech i v ulicích je nabádaly k zodpovědnějšímu chování. Mezi klady řadí rovněž dohodu s kluby v Dlouhé ulici.

Praha 1 zřídila měřič hluku u Dlouhé ulice, aby bojovala proti rušení noční klidu. Opilí turisté se však na místě vsázejí, komu displej ukáže vyšší hodnotu.
Turisté si chodili k hlukoměru v centru Prahy zakřičet. Radnice „atrakci“ zruší

Opoziční ODS institut prohlásila za zbytečný, jakmile vznikl. „Místo na nové úředníky mají jít peníze na mzdy strážníků a policistů. Řešení, které zvolilo stávající vedení, připomíná antikonfliktní tým s bílým límečkem,“ řekla předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Podle ní může agendu zastat radní pro bezpečnost.