Krásný červenolistý buk z Lešné je ve finále celostátní soutěže Strom roku 2019. Do soutěže jej přihlásili ochránci přírody z Jasenice a Valašského Meziříčí, kteří se už kdysi zasloužili také o jeho vyhlášení památným stromem.

STÁŘÍ BUKU ODHADUJÍ NA DVĚ STOLETÍ

Buk roste za kostelem v Lešné a jak už bylo řečeno v úvodu, v jeho sousedství je pomník čtyřiatřiceti padlým vojákům z Lešné a okolních vesnic za 1. světové války.

„Sousedství stromu pro pomník vybrali kdysi ve třicátých letech minulého století jeho stavitelé snad právě pro tvar jeho kmene, který připomíná ženskou postavu. Vždyť po těchto padlých tady zůstaly desítky vdov a matek,“ říká valašskomeziříčský ochránce přírody Milan Orálek.

Obvod kmene majestátního stromu přesahuje čtyři sta centimetrů. Jde o buk lesní takzvaný panašovaný, tj. červenolistý kultivar. „Stáří lze odhadnout na minimálně dvě stě let,“ upozorňuje Milan Orálek.

V KRAJI SOUTĚŽÍ I PŘÍLEPSKÝ HABR

Buk z Lešné vybrala odborná porota mezi 12 nejkrásnějších a nejhodnotnějších památných stromů České republiky do letošního ročníku soutěže Strom roku. Není ale jediným zástupcem Zlínského kraje ve finále této ankety.

O titul usiluje také přílepský habr obecný převislý z přílepského zámeckého parku. Obvod jeho kmene přesahuje čtyři metry a podle odhadu arboristů je starý 165 let. Do soutěže jej nominovala Eva Husáková ze Spolku Přílepy – náš domov.

„Náš habr převislý se v parcích v České republice běžně nevyskytuje. Je to zdravý, reprezentativní a jedinečný strom,“ vysvětlila Eva Husáková.

Obvod koruny stromu měří pětasedmdesát metrů.

„Vždycky říkám, že se pod něj vejde celá vesnice. Je nejen nádherný, ale i unikátní tím, že v porovnání se stejně starými stromy, které v parku máme, je tento nejzdravější,“ doplňuje Vlasta Čablová, rovněž členka přílepského spolku, která dobrovolně pomáhá při úpravě a údržbě zámeckého parku, a jež s nápadem na nominaci stromu původně přišla.

POSLEDNÍ TÝDEN TAJNÉHO HLASOVÁNÍ

Hlasovat pro stromy z našeho regionu je možné už jen jeden týden prostřednictvím webu www.stromroku.cz. Sběr hlasů končí 25. září. Poslední týden je hlasování tajné.

„A bývá také nejnapjatější a nezřídka se stává, že strom přeskočí i několik příček. Prozatím se nám sešlo přes patnáct tisíc hlasujících a doufáme, že číslo není konečné,“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězný strom kromě titulu získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v prestižní mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Slavnostní vyhlášení ankety se uskuteční v digitáriu Hvězdárny a planetária Brno ve čtvrtek 3. října od 18 hodin. Galavečer doprovodí hudební vystoupení brněnské zpěvačky Petry Horské, tichá aukce uměleckých děl s tematikou stromů nebo výstava finálových stromů objektivem Marka Olbrzymka.

Součástí večera bude i představení iniciativy Sázíme budoucnost.

„Aby mohli obdivovat výjimečné stromy i naši vnuci a jejich vnuci, musíme se dnes zasadit o to, abychom jim nějaké zanechali. Proto Nadace Partnerství spouští výsadbovou iniciativu Sázíme budoucnost, která míří na deset milionů stromů mimo les. Kdo ví, třeba se mezi nimi najde budoucí Strom roku České republiky,“ uzavírá Krůpová.