„Situace se rychle mění. My jsme s tak brzkým otevřením nepočítali a pustili se do inventarizace, knížky dostávají nové značky a máme spoustu jiné práce. Když pak nečekaně přišla možnost otevření, prostě se to nedalo stihnout,“ řekla Deníku ředitelka Regionální knihovny Karviná Markéta Kukrechtová.

Ačkoli jsou dveře poboček knihovny zavření, tamní pracovnice se celé dny nezastaví. Ve Středisku knihovnických a informačních služeb v Mizerově se ani ve středu nezastavily. Sjednocují tituly českých a světových autorů, značkám na obalech knih přibývají další písmenka, aby orientace v regálech byly pro čtenáře přehlednější.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

„Každou knihu bereme do ruky a olepujeme je tak, aby se dala rychle najít. Řazení bude ještě efektivnější a přístupnější. Poničené knihy opravujeme tak, aby byly jako nové. Opravili jsme také regály na časopisy na pobočce v Karviné-Mizerově, dětský ráj je dovybaven pro lepší bezpečnost našich nejmenších čtenářů,“ popisuje ředitelka knihovny.

Omezený režim

Zatím knihovna v úterý otevřela Středisko hudby a umění ve Fryštátě, v pondělí 4. května se otevře polská knihovna v téže budově. Dveře pobočky v Karviné-Mizerově se otevřou malým i velkým čtenářům ve středu 6. května, pobočka v Novém Městě v pondělí 11. května.

„Provoz však bude probíhat v omezeném režimu, tedy pouze vracení a půjčování knih, časopisů, audioknih a dalších dokumentů,“ upozorňuje Markéta Kukrechotvá s tím, že vše bude probíhat za předepsaných hygienických opatření.

Každá knížka, která se vrátí od čtenáře, ale nepůjde hned zpět do regálu, ale musí absolvovat čtyřdenní karanténu. Na tu musel a knihovna vyčlenit prostory. Teprve po čtyřech dnech si danou knihu může půjčit další čtenář.