Většina knihoven přes prázdniny zkrátila výpůjční dobu. Na letní provoz najeli v Benešově, Sázavě, Týnci nad Sázavou nebo v Bystřici. Někde zůstávají dveře čtenářům otevřeny ve stejný čas jako po zbytek roku, tak je tomu například v oddělení pro dospělé ve Vlašimi. Některé knihovny mají přes léto naopak zavřeno, jedná se často o ty venkovské, příkladem mohou být Bukovany.

Votická knihovna půjčuje tituly pouze v červenci, v srpnu probíhá její údržba a generální úklid.„Červencová návštěvnost je o něco vyšší než po zbytek roku. Platí to již několik prázdnin za sebou. Čtenáři se zásobí knihami na letní dovolené,“ uvedla vedoucí Eva Křížková.

Návštěvnost bystřické knihovny je přes léto slabší než po zbytek roku. „Je to většinou nárazové, jeden den v týdnu přijde více čtenářů, po zbytek týdne jich zase chodí méně. Lidé si před dovolenou půjčí více knih najednou a pak přijdou až za delší dobu,“ má zkušenost knihovnice Jana Kramperová.

Opačnou situaci mají v Sázavě. „V létě máme narůst čtenářů o chataře a chalupáře,“ uvedla pracovnice knihovny Jana Bubeníková.

Do týnecké knihovny zavítá přes léto zhruba stejný počet návštěvníků jako po zbytek roku. „Převážná část našich čtenářů je ženská a starší generace, v průběhu roku se proto nemění ani návštěvnost knihovny ani preference,“ vysvětlila Zdeňka Stašková. Nejčastěji si domů čtenáři odnáší beletrii. „Hodně jsou rozpůjčovány knihy Věry Řeháčkové, Ireny Obermannová nebo českého historika Vlastimila Vondrušky,“ uvedla. U dětí mladšího věku vedou české i zahraniční pohádky.

Oslovené knihovnice se shodují v tom, že u čtenářů nyní vede oddechová literatura, často půjčované jsou současné ženské autorky. „Na dovolenou si u nás lidé půjčují nejčastěji literaturu oddechovou, humoristickou a detektivky. České ženy mají obecně rády české autorky, protože příběhy v jejich knihách jsou jim blízké, používají česká jména, hrdinové se jim pak dobře pamatují,“ vysvětlila Eva Křížková z votické knihovny.

„U dětí se preference během roku nemění,“ doplnila. Co kolísá, je však jejich návštěvnost knihovny, která o prázdninách klesá. „Hodně jich je teď na táborech nebo u prarodičů. U nás navíc hraje roli to, že během školního roku sem chodí, když čekají na spoje do okolních obcí,“ uvedla.

Ke čtení a návštěvám knihovny vedou děti často jejich rodiče či prarodiče, to se nemění ani o prázdninách. „Chodí sem i celé rodiny, například maminky s dětmi stráví třeba hodinu v dětském oddělení,“ řekla Jana Kramperová z Bystřice.

Akce pro školu i veřejnost pořádají oslovené knihovny od září do června, během léta se věnují čtenářům, údržbě a také si pracovníci knihovny vybírají dovolené. V sázavské knihovně však o prázdninách jednu akci mají. Každé léto mohou zdejší návštěvníci ulovit zajímavé tituly na bazaru knih. „V Sázavě se nedají koupit knihy, není tu knihkupectví ani antikvariát. Bazárek pořádáme již několik let, hodně se osvědčil a stala se z něj tradice,“ řekla Jana Bubeníková.