Je to jeho vůbec první návštěva České republiky po navázání diplomatických vztahů mezi Lichtenštejnskem a Českem. Na jihu Moravy má totiž pokřtít novou knihu Pavla Juříka nazvanou Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů.

„Jsem strašně rád, že kniha vznikla s pomocí knížete Hanse Adama II. a že byl tak laskavý a napsal k ní i předmluvu. A dokonce i přijel. Když jsem s ním mluvil před dvěma měsíci ve Vídni, tak se sem moc těšil. A je vidět, že je pozitivně naladěný a že je skutečně cítit ta nová atmosféra mezi Lichtenštejny, Českou republikou a Moravou. I to, že přijal pozvání od pana starosty na návštěvu Mikulova naznačuje, že to skutečně s těmi vztahy s Českou republikou a jihomoravským regionem myslí velmi vážně,“ byl spokojený Pavel Juřík.

Na zámku v Mikulově knížete přijal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a zástupci města a regionu. „Vnímám to jako novou etapu ve vzájemných vztazích mezi Lichtenštejnskem, lichtenštejnskou knížecí rodinou a naším krajem. Je jasné, že ta společná historie tady je, je dlouhodobá a bohatá. Díky působení lichtenštejnské knížecí rodiny tady vznikla řada kulturních památek. Jižní Morava se rozvíjela hospodářsky, politicky i společensky po řadu století,“ uvedl hejtman.

Víno knížeti chutnalo

První kroky Hanse Adama II. vedly do zámeckého sklepa k obřímu sudu, kde ochutnal mikulovské víno. „Je pro mě velká radost, že tady dnes můžu být. A byl jsem také velmi příjemně překvapen, jak je všechno krásně poupravované. Chtěl bych poděkovat za toto dobré víno. Já sám jsem vinař, a děláme dokonce i sekt, ale musím říct, že toto je velmi silná konkurence,“ usmíval se.

Kníže dokonce přiznal, že je na mikulovském zámku vůbec poprvé, proto velmi rád přijal pozvání starosty Rostislava Koštiala na prohlídku. „Podle prvního dojmu mám pocit, že Hans Adam II. i trochu lituje toho, že na zámku v Mikulově ještě nebyl. Ale říkal, že tudy před asi třiceti lety projížděl a má možnost srovnat vývoj. Takže to nás určitě těší, že vyslal signál, že vnímá, jak se to tady opravuje a zlepšuje,“ byl spokojený Koštial.