Letošní ročník festivalu se konal v pátek 28. a v sobotu 29. února tradičně na Černé louce. Plno bylo především na známé autory, jejich autogramiády a také na křesty knih.

Hned v pátek se mohli návštěvníci podívat na živé vysílání na Českém rozhlase s tváří letošního ročníku festivalu – Ivou Janžurovou. Beseda a autogramiáda proběhla také s populárním fotografem Robertem Vanem.

Pobožnost křížové cesty v Bělském lese, 1. března 2020 v Ostravě.
OBRAZEM: Věřící z Ostravy šli v neděli křížovou cestou v Bělském lese

Známými tvářemi – ať už těmi, které patřily nejvzácnějším hostům nebo patriotům z ostravské scény – se to jen hemžilo.

Vyvrcholením celého Knižního festivalu se stal celý sobotní program, nabitý hvězdami české současné literatury a tematickými hosty, což se týkalo především diskuzní scény Voices of Freedom-Respekt, kterou má částečně na svědomí Petr Pánek, majitel ostravského Centra Pant.

Knižní festival na Černé louce, 29. února 2020 v Ostravě.Zdroj: Deník / Pavel Netolička

Zde byly besedy pojaty právě jako diskuze v Centru Pant, a to zaručilo zájem veřejnosti a plné hlediště.

„V Ostravě byl Knižní veletrh, který byl svého času hodně nefunkční, a proto jsme s lidmi z Černé louky přemýšleli, jak to celé nějak oživit. Vznikl nápad provázanosti různými debatami spojenými s knihami. Letos bylo nejtěžší dostat sem do Ostravy novinářku Silvii Lauder, vážím si ale také přítomnosti Tomáše Etzlera a jsem moc rád, že jsme ho měli rovnou na dvou debatách,“ zmínil pro Deník Petr Pánek.

Masopust na Slezskoostravském hradě, 29. února 2020 v Ostravě.
PODÍVEJTE SE: Flašinetář, zabíjačka... Hrad v Ostravě ožil masopustem

V rámci sobotního programu byl pokřtěn knižní hit, který lze v určitém smyslu považovat za tematicky regionální. Nicméně právě ona kniha Šikmý kostel, kterou společně s Karin Lednickou pokřtily další osobnosti, už překonala i hranice kraje, ve kterém se děj odehrává, a stává se bestsellerem i jinde.

„Moje rodina je také spjata s Karvinskem a uhlím, i proto tady dnes částečně jsem a jsem za tento počin rád,“ zmínil primátor města Ostravy Tomáš Macura při křtu prvotiny spisovatelky Karin Lednické.

VENETI po práci, český předák v ovocnářském podniku první zleva.
Ostravák v Itálii: Více než pandemie znepokojuje panika!

Ta přečetla ukázky ze své knihy a neváhala o ní diskutovat na bázi tématu, které se může zdát jednoduché a blízké, ale z jiného úhlu je nám zcela neznámé, pokud se nezajímáme o hornickou historii původní Karviné.

„Zbeletrizovanou historii považuji za velmi dobrý zdroj poznání, který má potenciál oslovit širokou čtenářskou veřejnost,“ prozradila Karin Lednická.

Knihu pokřtila také současná nejčtenější česká spisovatelka Alena Mornštajnová, která se svěřila, že kritérii pro knihy, které pokřtí, je také přátelství s autory a autorkami, se kterými si je blízká.

Cvilín.
Nejmilejší místo pro rodiny s dětmi v kraji? Kopřivná! Nejromantičtější Cvilín

„S Karin jsme se seznámily před dvěma lety na mém autorském čtení v Ostravě, kdy se v následné diskuzi jako jediná ozvala a bránila můj spisovatelský styl, který kdosi označil za „ženskou“ literaturu,“ prozradila s úsměvem Alena Mornštajnová.

„Jako jedna z hlavních hvězd tady se necítím, ale těší mě dobrá odezva na mé knihy a mám radost, když mi to lidé dají najevo,“ doplnila.

Kromě známých nakladatelství typu Albatros nebo Host byli přítomni také zástupci regionálního psaného umění.

Knižní festival na Černé louce, 29. února 2020 v Ostravě.Zdroj: Deník / Pavel Netolička

„Jsme tady s naším stánkem popáté a lidé samozřejmě na místní autory reagují různě. V případě těch známějších se samozřejmě knihy prodávají, ačkoli nejsme natolik rozsáhlé vydavatelství jako jiné přítomné, které se věnují střednímu proudu. Přesto mají naše knihy potenciál oslovit i lidi, kteří s takovými publikacemi nemají zkušenost,“ zmínil Jiří Macháček za ostravské nakladatelství Protimluv.

Na festivale mohli návštěvníci dále vidět například sexuologa Radima Uzla, rapera a všeuměla Vladimira 518 nebo spisovatelku Markétu Hejkalovou.