Po patnácti měsících od otevření tunelového komplexu Blanka je zřejmé, že v některých částech metropole, jako například v Praze 7, se dopravní situace výrazně zlepšila. Jinde ale naopak nastaly komplikace, neboť chybí návazné silnice, které by valící se auta z různých částí tunelu plynule dál odváděly městem.

Celkový rozpočet nikdo nechce odhadovat 

I proto mluvil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) o Blance jako o sirotkovi. Za prioritu nyní považuje především samotnou dostavbu Městského okruhu, kde stále zcela chybí jeho severovýchodní část mezi křižovatkou Pelc-Tyrolka a Štěrboholskou radiálou. Celkový rozpočet zatím nechce nikdo odhadovat, dosud navrhovaný plán by si však vyžádal investici v řádu několika desítek miliard korun.

Základní trasování chybějícího úseku je podchyceno v takzvaných Zásadách územního rozvoje. Jedná se však o hrubé obrysy a v některých částech navíc stále panují pochybnosti o jejich vedení. Zcela jasné, kudy silnice nakonec povede, není například v oblasti Bílé skály v Libni.

Projekt by měl být hotový do konce roku 2018

Magistrát proto nyní připravuje veřejnou soutěž, v níž budou vybráni projektanti, kteří stavbu nakreslí do detailu. Výsledkem by měla být přesná podoba vedení okruhu i se třemi tunely a návaznými křižovatkami.

Na projekční práce Praha už vyčlenila z rozpočtu na příští rok 80 milionů korun. „Projekt by měl být definitivně hotový do konce roku 2018, také jsme si už s dotčenými městskými částmi řekli, co jsou ve věci dostavby okruhu jejich priority," sdělil Petr Dolínek.

Stropnický chce městský bulvár bez tunelů 

Největší komplikací pro dostavbu v navrhované podobě je ale aktuálně postoj Strany zelených, která v rámci Trojkoalice sedí spolu s ANO a ČSSD ve vedení magistrátu. Podle jejich názoru jsou podzemní stavby a mimoúrovňové křižovatky zbytečné a celý projekt výrazně prodraží a zpomalí.

„Shoduji se s architekty a Institutem plánování a rozvoje Prahy, že Městský okruh má být levnější a rychlejší verze původního plánu. Tedy ne dálnice s tunely ve městě, ale úrovňový městský bulvár," trvá na svém předseda zastupitelského výboru pro dopravu Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ).

Plánované tunely by měly být zachovány

S takovým řešením zásadně nesouhlasí nejen Dolínek, ale právě i radnice Prahy 3, přes kterou část okruhu má vést. Ta považuje za zásadní, aby byly podle současného návrhu mezi Balabenkou a Štěrboholskou radiálou zachovány plánované tunely v maximální délce.

„Povrchové vedení by přivodilo příliš vysoké zátěže hlukem, emisemi a posílilo by bariéru v území. Pod zemí vedenou trasu bylo doporučeno nechat dále upřesňovat podrobnějšími průzkumy a projektovými fázemi," vysvětluje mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Bude záležet na výkupu pozemků 

Přes názorové neshody na dostavbu okruhu uvnitř vládnoucí koalice náměstek primátorky pro dopravu Dolínek věří, že přípravy budou pokračovat i nadále a obchvat se nakonec skutečně dokončí.

„Když nebude snaha narychlo stavět bez rozmyslu a udělá se to tak, jak má vypadat stavba takového rozsahu, mohli bychom mít celý okruh hotový v horizontu osmi až deseti let," myslí si. Zároveň ale připouští, že bude záležet i na rychlosti výkupu pozemků nebo na tom, kdy se městu podaří získat stavební povolení.

Okruh se dostaví jako jeden celek 

Příprava podobných staveb totiž obvykle bývá v Česku velmi zdlouhavá. Zatím je dokončení okruhu jen ve stádiu studie vlivu stavby na životní prostředí (EIA), která je teprve začátkem stavebního řízení.

Jednou z navrhovaných možností, jak budování urychlit, bylo rozdělit stavbu na více etap. To nakonec Praha zamítla, okruh se tak dostaví jako jeden celek.

Vnitřní okruh Prahy má do kompletní dostavbě měřit celkem 32 kilometrů. Už dnes je postaven úsek z Troji přes tunelový komplex Blanka, Strahovský tunel, Tunel Mrázovka, Barrandovský most a Jižní spojku až ke Štěrboholské radiále. Dostavět zbývá ještě 8,8 kilometru, které spojí právě Štěrboholy s Trojou. První část Městského okruhu byla zprovozněna v 80 letech 20. století, naposledy byl v září roku 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

Čtěte také: Starosta Běchovic: Okruh zdvojnásobí počet aut, je to nutné zlo