Studenti policistům také nahlásili, že proud řeky jim neumožňuje se k topící se ženě s dítětem dostat - jsou asi po kolena ve vodě, ale nedosáhnou.

Mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner uvedl: "Na místě byla po zavolání na linku 158 první policejní hlídka z Obvodního oddělení Vodňany, nprap. František Tlapa s kolegou prap. Janem Srbem. Policisté skočili do vody a z hloubky se jim podařilo s velkým úsilím dostat na břeh ženu i malé dítě. Žena byla relativně v pořádku, u dítěte hned policisté započali s oživováním. S pomocí hasičů pak policisté se záchranáři naložili dítě na palubu vrtulníku a ženu do sanitky. Dál o obě zachráněné osoby pečovali záchranáři."

Dítě transportovali vrtulníkem do Prahy

Mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová ve středu v noci potvrdila, že ve Vodňanech u tonutí dvou lidí zasahovaly tři pozemní posádky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a také vrtulník.

Ilustrační foto.
Policisté vytáhli z řeky Blanice ženu s dítětem, to je ve vážném stavu

"Nezletilé osobě musela být po vytažení z vody poskytnuta resuscitační péče a následně pak byla letecky transportována do jedné z pražských nemocnic. U druhé osoby došlo k podchlazení a ve stabilním stavu byla převezena do spádového zdravotnického zařízení. Vzhledem k okolnostem a probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit žádné další informace," sdělila mluvčí.

Studenty zneklidnil prázdný kočárek na mostě

Policejní mluvčí Jiří Matzner dále uvedl, že policisté od studentů zjistili, že prvním impulsem, že něco není v pořádku, byl kočárek, kterého si při návratu z města na internát všimli u mostu přes řeku. "Na kočárku byla zavěšená i kabelka, a tak se šli podívat po okolí. Ve vodě viděli ženu a zprvu si mysleli, že se koupe. Nedokázali se k ní přes proud dostat a navíc další student, který svítil na hladinu řeky, volal, že o kus dál plave malé dítě. Ihned jak přijeli policisté, tak skočili do vody a ženu s dítětem z řeky vytáhli na břeh. Kluci jim ještě pomáhali, jak mohli," popsal mluvčí.

Co ženu dohnalo k tomuto kroku? Na to se budou ptát i kriminalisté. "Teď je však důležité, že žena i dítě jsou naživu a v péči lékařů. Jihočeský policejní ředitel brigádní generál Luděk Procházka příští týden ocení příkladný přístup studentů i policistů při záchraně dvou lidských životů," doplnil Jiří Matzner.