Letošní jaro bylo podle pěstitelů bláznivé. Květy jahod totiž začaly kvést mnohem dříve než je obvyklé, a to kvůli příznivému teplému počasí. A právě proto následné mrazy způsobily tolik škod.

„Počasí se tento rok zbláznilo,“ konstatoval majitel Ovocných sadů Bříství na Kolínsku Zdeněk Žert, kde prý zhruba polovina jahod zmrzla. „Vlastně přežilo jen to, co jsme stihli nějakým způsobem přikrýt. Samosběr jsme zrovna otevřeli, ale podle mě ho zase brzy zavřeme, protože lidé úrodu vysbírají,“ dodal.

Češi jezdí pro jahody do Polska. Kilo vyšlo v pátek 17. května na zhruba 90 korun
Pro jahody do Polska. Sladké plody letos dozrály dříve, polovina jich ale zmrzla

Že bylo brzy teplo a příroda se probudila dříve bylo pro sadaře spíš špatně. „Některé věci prostě technicky nelze urychlit. A zároveň je poměrně sucho. Zaléváme, co to jde, ale vzdušnou vlhkost to nenahradí,“ posteskl si Žert.

Věci se mění ze dne na den. Samotný samosběr bude podle majitele brzy pryč, protože lidé projevili velký zájem. Kilogram vyjde na 99 korun, za česané jahody zájemci dají 160 za kilogram.

Jahody dozrávají

Podobné potíže řeší i v Jahodárně Kouřim. I tam podle majitele Radka Procházky značná část úrody jahod pomrzla. „Rané a střední odrůdy to zasáhlo hodně. Budu hodně spoléhat na pozdnější, z těch by něco vzejít mělo, ale určitě toho nebude tolik jako třeba loni. Proto ještě ani nemám vyvěšené ceny, budu to muset promyslet podle toho, kolik jich dozraje,“ popsal Procházka.

Na zájemce se ale podle něj stoprocentně dostane. Samosběr by se mohl rozjet na začátku června. Konkrétní termín však Jahodárna Kouřim teprve zveřejní.

Na pole u Piletic v Hradci Králové se sesypaly davy lidí. Ve čtvrtek ráno tady začal - nebývale brzy - samosběr jahod
Jahody dozrávají dříve. Příště si raději koupíme polské, kritizují někteří úrodu

Ve Starém Kolíně je samosběr jahod pozastavený. Jahody tam zatím dozrávají. Poté by jich ovšem mělo být dost, a to za 60 korun za kilogram. Jahodová sezona se blíží i na Tržišti u kolínského letiště, kde očekávají začátek samosběru již brzy. Cenu jahod provozovatel uvede spolu s oznámením o zahájení.