Do vstupu naboural dvaaosmdesátiletý senior, který nezvládl couvání se svým BMW. Vozem tak poškodil prvorepublikovou budovu postavenou pro Živnobanku, jíž se také říkalo finanční palác či pevnost peněz.

„Předběžná škoda se pohybuje v řádu statisíců korun a výraznou část toho tvoří zřízení dlouhodobě funkčního provizorního vstupu. Náklady na pasířské práce, opravu dřevěných a ocelových částí v tuto chvíli nejsou známy,“ vzkázala mluvčí KB Šárka Nevoralová.

Bankovní dům vybudovaný před sto lety podle návrhu architekta Kamila Hilberta (jenž se věnoval i přestavbě ve Svatovítské katedrále v Praze, ale podílel se i na vzhledu věže Trúba ve Štramberku) je památkově chráněný.

„Z toho vyplynula nutnost před zahájením rekonstrukce vytvořit restaurátorský záměr a nechat ho schválit dotčenými orgány státní správy,“ vylíčila Deníku mluvčí KB. Práce na obnově tepaných prvků, jak poznamenala, musí provést expert s povolením ministerstva kultury na restaurování kulturních památek.

„Žádoucí je uvést vstup do původního stavu co nejdříve,“ doplnila Nevoralová. S tím, že pasíř – specialista na práce s kovy – se už pustil do obnovy měděných tepaných prvků a souběžně se začalo dělat na dřevěné části dveří. Nové vstupní dveře, které si honosná budova zaslouží, by měly návštěvníkům banky sloužit do konce příštího měsíce.