"O projektu Střechy Rychnova mluvíme už od února, ale bohužel nám nepřálo počasí, abychom mohli na rychnovských střechách natáčet. Náš koncept je přímo závislý na počasí, a tak věřím, že diváci si na skvělé koncerty rádi počkají,“ říká místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.

Diváci se mohou těšit na čtyři koncerty v podání klavíristy Matyáše Nováka, Kapely Oboroh, Mladého týnišťského bigbandu s Martinem Růžou a dixielandu Black Buřiňos.

Už vloni při karanténě se našel způsob, jak lidem zahrát. Skupina Black Burinos projela Rychnovem nad Kněžnou a publiku se představila z pojízdného pódia. Podívejte se ve fotogalerii.

Pokud počasí bude přát, první koncert bude na programu 31. května od 20 hodin. Poté každé červnové pondělí v tutéž dobu.

K přípravě online koncertů organizátory inspirovalo letošní jubileum nedožitých 80. narozenin Rudolfa Rokla, geniálního klavíristy a jednoho z nejvýznamnějších rychnovských rodáků. Právě jemu bude věnován hned první hudební večer. Poctou Rudolfu Roklovi bude on-line koncert klavíristy Matyáše Nováka, vítěze mnoha světových klavírních soutěží, který koncertoval i ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Pozvání navíc přijala i Jitka Zelenková, která s Rudolfem Roklem 15 let koncertovala.

„Rudolf Rokl patřil léta mezi mé nejbližší spolupracovníky a přátele. Byl to geniální pianista, od kterého jsem se, pokud jde o hudbu, hodně naučila. Do Rychnova se moc těším, pro Rudlu jsem tam hrála už mnohokrát, ale nikdy ne na nemocniční střeše! Taky mám radost, že mě doprovodí mladý úspěšný pianista Matyáš Novák, na kterého slyším jen samou chválu,“ pochvaluje si Jitka Zelenková.

„Jsem přesvědčená o tom, že účast Jitky Zelenkové bude důstojnou oslavou úžasného díla pana Rokla,“ dodává Jana Drejslová.

Pomůže stavební jeřáb 

Na střechu rychnovské nemocnice bude třeba přestěhovat i obří koncertní křídlo zapůjčené firmou Petrof. Pomůže jeřáb. „Je to technicky velmi náročné, ale využijeme stavební jeřáb, který provádí rekonstrukci nemocnice. Ve spolupráci se stavební firmou Stylbau připravíme jeviště, které Rychnováci ještě neviděli. S kulisou zámku a celého města,“ přibližuje nebývalou atmosféru šéf rychnovské Kultury Karel Štrégl.

Kvůli pandemii se v Rychnově nad Kněžnou letos stejně jako loni neuskuteční divadelní festival Poláčkovo léto, ale ani Swingový festival Jiřího Šlitra.

"To jsou další dvě osobnosti, na které se bude v rámci online koncertů vzpomínat. Dixieland pro Jiřího Šlitra zahrají mladí muzikanti z Black Buřiňos. I oni využijí klavír na střeše nemocnice. Možná nevíte, že Šlitr v roce 1943 maturoval na místním gymnáziu. A právě tady založil Rychnovský dixieland, později známý jako Czechoslovak Dixieland Jazz Band," připomíná za pořadatele Honza Dušek.