Nechali si udělat posouzení od právníků. Z analýzy podle primátorčina náměstka Petra Hladíka vyplývá, že rozhodnutí agentury nedává smysl. „Důvody obsažené v něm se navíc liší od důvodů prezentovaných mluvčím agentury do médií. Brno bylo po celou dobu řízení o přidělení dotace součinné, co agentura potřebovala, jsme dodali. Nyní proto připravujeme návrh žaloby, se kterou ještě musí souhlasit vedení města,“ řekl Hladík.

Primátorka Markéta Vaňková tvrdí, že mají dvě právní analýzy ke správní žalobě. Jedna ji doporučuje, druhá ne. „Mezi nejdůležitější argumenty, proč ji nepodávat, patří to, že dotace je nenároková, navíc by se případný spor mohl táhnout několik let,“ uvedla Vaňková.

Slavnostní bohoslužbu Zmrtvýchvstání Páně v Holčovicích provázelo zapálení velikonoční svíce - paškálu, žehnání pokrmů a přání pokoje podáním ruky.
Kněžské povolání? Nezájem. Ostravsko-opavská diecéze zrušila sbírku na seminář

Důvodem zastavení řízení bylo uzavření nezvratného závazku se zhotovitelem, kdy stavba podle agentury nebyla ve smlouvě podmíněna dotací, a nedoložení platného položkového rozpočtu. Agentura podle mluvčího Jakuba Večerky nemůže poslat peníze, protože nezná podrobně rozepsanou cenu, za niž hala vznikne. Brno se totiž s vybraným zhotovitelem dohodlo, že kromě výstavby zajistí i veškerou administrativní přípravu.

Zástupci agentury si za zastavením řízení stojí. „Jsme přesvědčeni, že naše právní stanovisko je naprosto v pořádku,“ prohlásil v pondělí Večerka. Brněnští radní na posledním jednání zamítli navýšení celkových nákladů na atletickou halu o 186 milionů korun bez daně. V souhrnu by se vyšplhaly přes miliardu. Zdražení navrhl zhotovitel, kterým je sdružení firem Imos Brno, Hochtief a Sport Construction, kvůli nárůstu cen komodit a stavebních prací.

Zánik smlouvy 

Plánovaná atletická hala v číslech.Plánovaná atletická hala v číslech.Zdroj: Infografika: Deník/Tomáš Marek

 Podle informací Deníku Rovnost zhotovitel stavby od projektu odstoupí. Důvodem je rovněž   zdražení stavebního materiálu a souvisejících věcí. Informaci redakci potvrdila Vaňková. „Jako   radní jsme vzali na vědomí zánik smlouvy o dílo z 2. srpna 2018 uzavřené mezi městem a   zhotovitelem, a to k 17. květnu,“ sdělila.

 O dalším osudu atletické haly rozhodne vedení města, které nechce celý projekt ukončit. „Osobně si  myslím, že by bylo nezodpovědné celý připravený projekt vyhodit z okna,“ vyjádřil se Hladík.

Rekonstrukce památníku u rozhledny Štěpánka v Kořenově.
Připomínal padlé Němce. Kontroverzní kříž se stal terčem vandalů, nyní je růžový

 Zástupci města usilují o prodloužení platnosti už vydaného stavebního povolení pro halu a budou   se zhotovitelem jednat o dopracování projektové dokumentace pro provedení stavby. Stavební   firmu pro vybudování stánku by pak museli znovu vysoutěžit.

Opoziční zastupitel René Černý doufá, že současná koalice stihne vzniklou situaci napravit ještě před podzimními komunálními volbami. Věří také, že připraví pro nové vedení města podmínky, díky kterým dotaci od agentury získá v co nejkratší možné době. „Bohužel, při současném růstu cen je jisté, že každý další den, kdy se stavbou otálí, se významně prodraží. Snad se tedy situaci podaří vyřešit co nejdříve," poznamenal Černý.

Atletická hala v Brně

Stánek má vzniknout v brněnských Bohunicích.

Stavební povolení má projekt od června předloňského roku.

Zahájení stavby bylo oddáleno už několikrát, poprvé předloni v červenci.

Brno neúspěšně žádalo o dotaci 300 milionů u Národní sportovní agentury.

Souhrnné náklady by se vyšplhaly přes miliardu.

Brněnští radní odmítli navýšení celkové ceny a schválili konec smlouvy se zhotovitelem.