Ateliér ve dvoře domů v ulici Újezd, ve kterém 50 let žila a tvořila Hana Wichterlová se stal v roce 2017 předmětem veřejné diskuze poté, co bývalé vedení Prahy 1 oznámilo záměr celý objekt i se zahradním domkem prodat. Za záchranu památky se však postavila jak rodina Hany Wichterlové, tak řada známých uměleckých osobností. 

Po několikaměsíčním boji nakonec Praha 1 ustoupila a kulturní výbor magistrátu schválil záměr objekt převzít a provoz expozice předat Galerii hlavního města.

Nový starosta uvolnil cestu

Spor však neskončil. V souvislosti s převodem majetku na magistrát, se Praha 1 začala domáhat tzv. „odsvěření“ a náležité kompenzace, to však magistrát odmítl akceptovat.

Patovou situaci ukončil až nově zvolený starosta Prahy 1 Pavel Čižinský, který rozhodl, že radnice nebude stát převodu objektu v cestě. Letos v červnu to potvrdilo i zastupitelstvo první městské části.

Usnesením z počátku tohoto týdne pražští radní schválili dohodu s Prahou 1 a zároveň se zavázali uvolnit z rozpočtu na příští rok nejen peníze na rekonstrukci objektu, ale i na roční náklady provozu ateliéru ve výši 400 tisíc korun.

Galerie má plán

Po převzetí stavby by měla novou expozici provozovat Galerie hlavního města. Podle jejích představ by ateliér a zahrada mohly sloužit ke komorním doprovodným výstavám, tematickým přednáškám spojeným s historií meziválečné avantgardy, workshopům a sympoziím na téma odkazu Hany Wichterlové na půdě zahrady.

Hana Wichterlová, mimořádná sochařka meziválečné avantgardy se narodila roku 1903 v Prostějově. Její bratr byl chemik Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček. V roce 1919 nastoupila do ateliéru sochařství k Janu Štursovi na Akademii výtvarných umění v Praze.

Od roku 1931 byla členkou Spolku výtvarných umělců Mánes. S její osobou je spojen cyklus fotografií Josefa Sudka, který tvořil v nedalekém ateliéru, s názvem Zahrádka u paní sochařové. Zemřela v Praze roku 1990.