Hosty na zahrádkách restaurací bude kontrolovat hygiena a policie, rozhodla minulý týden v pátek vláda. Lidé se tak budou muset namátkovým kontrolám prokazovat potvrzením, zda mají dokončené očkování, nebo negativní PCR či antigenní test. Problém je však v tom, že krajská hygiena nemá na kontroly dostatek zaměstnanců a policie zatím plošné celorepublikové akce nechystá. 

Podle ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni Michala Bartoše je v současné době hygiena na hranici svých kapacit a není možné kontroly pravidelně provádět. „Budeme se s tím muset nějak popasovat, ale upřímně řečeno množství těch kontrol nebude nijak závratné. Na podněty od občanů budeme určitě reagovat, ale podle časových možností,“ reagoval na dotaz ředitel.

Jako důvod Bartoš uvedl přetížení pracovníků hygieny. Běžná agenda, jako jsou například kolaudace a další projekty, se kvůli pandemii odsouvala a nyní je zapotřebí se zbavit veškerých restů. „Zatížilo nás to velkým způsobem. Přesto, že počty nakažených momentálně klesají, nestíháme,“ řekl Bartoš s tím, že ještě neví, jak budou kontroly vypadat. „Vše zatím plánujeme,“ uzavřel ředitel.

Krajská policejní mluvčí Pavla Burešová informovala, že v restauracích bude kontrolovat primárně KHS. „Ta si dle potřeby může vyžádat naši spolupráci,“ vysvětlila Burešová.

Policie se pak podle ní bude i nadále během běžného výkonu služby zaměřovat na to, zda lidé dodržují vládní opatření. „Budeme reagovat na ta zásadnější porušení opatření, nebo na podněty získané od občanů. Nicméně žádná celorepubliková akce v tuto chvíli není plánovaná,“ upozornila.

Testy a očkování

Lidé smí restauraci navštívit s dokončeným očkováním, maximálně týden starým negativním PCR testem, či antigenním testem, který není starší více než 72 hodin.