„Když chceš udělat slavnostní otevření mostu, ale zároveň víš, že průběhem rekonstrukce se nemůžeš moc chlubit, tak to uděláš tajně, pod rouškou noci,“ vysvětlují představitelé radnice na videu, které natočili při symbolickém zprovoznění stavby nad říčkou Kopřivničkou a umístili na sociální sítě města.

„Ohlasy jsou kladné. Dokázali jsme komunikovat i věc, která se moc nepovedla. Sondy totiž při opravě mostu odhalily skryté vady, které se už nedaly řešit. Celá konstrukce se musela zbourat a udělat nová. Konstrukce, pilíře, povrchy, do toho povinné technologické přestávky. Stavba se tak protáhla o půl roku,“ uvedl kopřivnický starosta Adam Hanus.

Při „otevíračce“ mostu, který vyšel na více než sedm milionů, mu asistovali oba místostarostové, vedoucí odboru majetku města i městský architekt. „Lidé byli tou stavbou omezeni delší dobu, proto jsme si řekli, že nebudeme dělat žádnou slávu se stříháním pásky pro veřejnost,“ doplnil starosta.

„Rekonstrukce trvala mnohem déle, než jsme původně předpokládali. Zodpovědně jsme se snažili komplikacím předcházet provedením diagnostiky, ale bohužel se to nepodařilo. Mostní konstrukci totiž tvoří jedenáct nosníků a sonda se prováděla pouze na jednom z nich. Jde o běžný postup. Diagnostikovaný nosník byl v naprostém pořádku, ale po odstranění svrchních vrstev se ukázaly zjevné vady u čtyř jiných nosníků. Celý projekt se pak musel přepracovat a stavební práce mohly začít až po zimě,“ popsal místostarosta Stanislav Šimíček.

Na hranici životnosti 

Starý most v ulici Kpt. Jaroše byl - tak jako většina dalších mostů a lávek v Kopřivnici - na hranici životnosti. „Většina této infrastruktury vznikla v sedmdesátých letech minulého století. Čekají nás proto nemalé investice, abychom předešli neplánovanému uzavření mostů kvůli hrozícím haváriím,“ vysvětlil Adam Ondrašík z odboru majetku města.

Už za několik dnů zmizí například lávka přes Ondřejničku v Dukelské ulici. „Důvodem je špatný technický stav. Po celé letní prázdniny bude toto místo uzavřeno pro pěší bez náhrady,“ upozornil Ondrašík.

Stavbaři z Dev Copmany mají šedesát dnů na to, aby za 1,8 milionu korun odstranili mostní svršek, vytvořili novou mostovku včetně napojení na chodníky a sanovali nosnou konstrukci a také horní části mostu. „Zachována zůstane pouze spodní stavba a stávající ložiska. Dále bude odstraněno betonové zpevnění břehů toku pod mostem, které nahradí zpevnění z lomového kamene,“ informoval Ondrašík.

Na červenec kopřivnická radnice naplánovala zbourání dalšího mostu přes Kopřivničku, tentokrát v Erbenově ulici. „Zde se nemusíme obávat nepříjemných překvapení v podobě skrytých vad, protože nepočítáme s využitím stávajících nosných konstrukcí. Most bude zcela zdemolován a nahrazen novým, šířkově srovnatelným, avšak trochu kratším,“ sdělil místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček.

A opravovat se bude i menší mostek přes Lubinu ve Vlčovicích. „Kromě toho chystáme výběrové řízení na projektovou přípravu opravy mostu přes Kopřivničku v Husově ulici. Ta by mohla být hotová koncem roku 2025. Následně bychom udělali soutěž na zhotovitele a samotná realizace mohla začít na jaře roku 2027,“ uzavřel vedoucí odboru majetku města.