Ode dneška, pondělí 20. dubna, tak například začnou fungovat úřady včetně toho krajského, i když v omezeném režimu. Také skončí zákazy parkování na vybraných turistických lokalitách v kraji. Všechna opatření se podle hejtmana Martina Půty provádějí v souladu s nařízením vlády.

„Od pondělí budou znovu fungovat obecní, městské úřady i krajský úřad včetně dalších úřadů, jako je policie, hasiči a armáda. V pondělí a ve středu budou úřední hodiny, ale většina úřadu bude mít provoz dále omezený. Třeba na krajském úřadě bude vytvořeno pracoviště ve vestibulu pro lidi, kteří přijdou něco vyřizovat osobně s úředníky,“ řekl Půta.

Úřední hodiny prodloužil i českolipský městský úřad. Na jejich hladký průběh budou dohlížet strážníci, kteří budou do budov úřadu pouštět pouze omezený počet lidí. Na konci úředních hodin projde úřad dezinfekcí. „Přesto všechny občany prosíme, aby i tak zvážili, zda je osobní návštěva úřadu nutná. Velké množství úkonů se dá vyřídit elektronicky, případně můžete písemnosti vložit do sběrné urny, kterou najdete v přízemí budovy úřadu na náměstí T. G. M. vedle úřední desky,“ uvedla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

K rozšíření úředních hodin přistoupil i městský úřad v Novém Boru. „Z důvodu zamezení šíření nákazy koronavirem žádáme, aby lidé úřad navštěvovali pouze v nezbytně nutných případech a zároveň respektovali organizační pokyny strážníků. Ti budou vstup do úřadu řídit tak, aby nedocházelo ke shlukování osob na chodbách, v halách a byl dodržován minimální odstup 2 metry,“ dodala mluvčí města Radmila Pokorná.

Zmírnění omezení, která doposud platila, vychází i z dosavadního vývoje šíření onemocnění COVID-19 v kraji. Nakažených přibývá minimum, počet vyléčených se zvýšil na 63. „Nové případy přibývají pouze ze starých ohnisek nákazy. Čili jsou to pozitivní případy, které byly v domácí karanténě a ke konci se ukazují, že byly třeba pozitivní. V drtivé většině se jedná o rodinné kontakty a v posledních dnech to jsou jednotky lidí,“ vysvětlil ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta. V okrese Česká Lípa evidují pět nakažených koronavirem. „Průměrná doba vyléčení se z koronaviru je v kraji 17 až 18 dní,“ dodal Valenta.

Pozvolný návrat k normálu se týká i nemocnic. Bylo například zrušeno rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, kvůli kterému nemohli být tatínkové u porodu. Výjimkou není ani Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. „Samotný porod musí proběhnout na samostatném porodním pokoji, který má vlastní sociální zařízení. Nemocnice je schopna zajistit přítomnost současně pouze dvěma tatínkům,“ upřesnila mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová s tím, že návštěvy na oddělení šestinedělí jsou stále zakázané.

Náběh k poskytování neakutní péče v nemocnicích by měl být podle hejtmana pozvolný. V daném okamžiku se podle doporučení ministerstva zdravotnictví může obnovovat ambulantní péče. „To lze pochopitelně za dodržení všech epidemiologických opatření. To znamená objednávání po telefonu, v čekárně se nesmí shluknout více než tři lidé a tak dále. O lůžkových odděleních budeme jednat se čtyřmi páteřními nemocnicemi, jak se nastaví pozvolný náběh běžné péče, tak jak v nemocnicích byla,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro rezort zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Městský úřad Česká Lípa
pondělí 8.00–11.30, 12.30–17.00
středa 8.00–11.30, 12.30–17.00
Městský úřad Nový Bor
pondělí 8.00–11.00, 13.00–16.00
středa 8.00–11.00
Krajský úřad Libereckého kraje
pondělí 8.00–17.00 hodin
středa 8.00–17.00 hodin