Život v České republice se od zítřka zase více přiblíží normálu. Na většině území totiž nebude nutné nosit ústenky. Platit to ale nebude pro koronavirem nejzasaženější oblasti. A mezi ně Praha bohužel patří.

I když jsou ohniska nemoci v hlavním městě pod kontrolou a situace je zde výrazně lepší než v Moravskoslezském kraji, budou zde platit trochu jiná opatření, než ve zbytku republiky.

Bary mohou být nonstop

Ten, kdo se vlakem či autobusem vydá do Prahy, bude moci cestovat bez roušky. Jakmile ale v metropoli zamíří do metra, bude si ji muset nasadit. „V metru je vyšší riziko vzhledem ke komínovým efektům. Aerosol se může šířit na delší vzdálenost,“ vysvětlil epidemiolog Roman Prymula. V tramvajích a autobusech ovšem nebude ústenka třeba.

Zakrytá ústa budou v metropoli nadále povinná také na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 osob.

Jásat mohou hlavně milovníci nočního života. Restaurace a bary dosud musely své hosty vyhánět před 11. hodinou večer. Od zítřka budou smět své brány nechat otevřené prakticky nonstop.

Do nemocnice s ochranou

„Praha je víceméně stabilní, nijak neeskaluje. Vidíme ale pravidelné záchyty až 15 nových případů denně,“ oznámil včera ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mezi nemocnými je v současnosti i náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček. V karanténě kvůli tomu v minulých dnech skončilo celé vedení metropole. Už zítra by se ale většina radních měla zřejmě vrátit do práce.

Praha má druhý nejvyšší absolutní počet potvrzených případů covidu-19. V hlavním městě bylo dosud zaznamenáno přes 2500 nakažených. Reprodukční číslo ale v Praze pomalu klesá. „Situace ale není bez rizika,“ upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

Povinná ochrana úst a nosu zůstane na celém území od zítřka plošně povinná už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních.