Šíření nového typu koronaviru i mimořádná opatření proti němu vyvolaly u Jihomoravanů velkou vlnu solidarity a pomoci důchodcům, pro něž je nová nákaza nejrizikovější. A také rodičům, kteří musejí pracovat a nemá se jim kdo postarat o děti, když jsou základní školy zavřené.

Těm chce pomoci i studentka Klára Ondříšková ze Ždánic na Hodonínsku. „S první maminkou se právě domlouváme, kdy dítě pohlídám,“ sdělila.

Na přechodu v Hatích byl v pátek navečer před pondělním úplným uzavřením hranic rušný ale plynulý provoz.
Opatření na hranicích: Přechody v Hatích a Mikulově budou fungovat nepřetržitě

Podobně zareagovali také na sousedním Břeclavsku, kde na sociální síti založili skupinu Hlídačka Hustopeče. Krátce po otevření se do ní zapojilo sto sedmdesát lidí. Mezi nimi i studentka Nikola Neubergová. „Jelikož mám teď taky nucené prázdniny, přijde mi fajn pomoct těm, kterým tahle situace komplikuje život,“ řekla. Teď čeká na oslovení.

Stejné důvody pro pomoc má i Veronika Furchová. „Jsem skautkou. A navíc i budoucí učitelkou. Takže kdo jiný by se měl nabídnout?“ zeptala se studentka.

Iniciativu mladých podpořilo i město. „Po skončení bezpečnostní rady za mnou přišly kolegyně, že by chtěly sjednotit nabídky pomoci a že je napadlo založit skupinu a zaštítit ji právě městem. I kvůli důvěryhodnosti,“ přiblížila hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Ilustrační foto.
Žena s koronavirem zkolabovala v centru Brna. Jižní Morava má už pět nakažených

Masarykova univerzita spustila databázi Dobrovolníci MU, která shromažďuje kontakty na studenty či zaměstnance, kteří ochotně pomohou při zvládání epidemie. Navíc mají studenti pedagogické fakulty od příštího týdne pomáhat s hlídáním dětí zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno.

Ratolesti sdruží do malých dětských skupin v bohunickém kampusu. O každou se mají starat dva studenti. „Byl jsem velice mile překvapen obrovským zájmem studentů, který jsme registrovali jen pár hodin po zveřejnění výzvy. Vysoce oceňuji jejich rozhodnutí pomoct druhým v nouzi v takto závažné společenské situaci,“ sdělil děkan fakulty Jiří Němec.

STUDENTI NA LINCE

V pátek rozjeli spolupráci s univerzitou i hygienici. „Chceme využít studenty při zodpovídání dotazů na nových linkách a při pomoci a filtrování hovorů na lince 112. Hovory ke koronaviru ji výrazně omezují,“ vysvětlil ředitel krajských hygieniků David Křivánek. Další studenti mají již v sobotu pomáhat s odebíráním stěrů při testování na nákazu ve stanech, které za tímto účelem zřídila Fakultní nemocnice Brno.

Mladí chtějí ale usnadnit koronavirem ztížený život i penzistům. Proto se dala dohromady skupina studentů v Moravském Krumlově na Znojemsku. „Starší lidé mají kvůli koronaviru obavy, proto bude užitečné, abychom jim pomohli s nákupy,“ řekla Anna Kocandová.

Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích.
Hackerský útok na bohunickou nemocnici: Pachatelům může hrozit i dvanáct let

Ke stejnému kroku se odhodlal i Radim Stibůrek z Mikulčic na Hodonínsku. Pracuje v mezinárodní letecké dopravě, a tak má nyní volno. „Pokud potřebují starší lidé nebo ti, co jsou v karanténách v mém okolí, doručit nákup domů, tak jim chci pomoci tím, že jim to zajistím. Za dopravu nic nechci,“ uvedl.

Kde a jak chtějí pomoci

Brněnsko: Studenti pedagogické fakulty budou hlídat děti zaměstnancům Fakultní nemocnice Brno, Masarykova univerzita otevřela databázi pro další dobrovolníky
Břeclavsko: Skupina Hlídačka Hustopeče chce zajistit hlídaní školou povinných dětí
Hodonínsko: Studentka pohlídá děti ve Ždánicích a okolí, mladý muž doveze nákup starším lidem v Mikulčicích a okolí
Znojemsko: Studenti pomohou s nákupy starším lidem

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník