Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Jelikož si byla matka pro děti osobně ve škole, musí jít škola do karantény. "Nakažená žena si byla pro děti osobně do školy, takže škola musí do karantény," řekl Deníku Prymula. 

Její vzorky nejprve testovala soukromá laboratoř a později byla přítomnost nukleové kyseliny viru potvrzena i v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu.

Že test provedla soukromá laboratoř, kritizovalo ministerstvo zdravotnictví, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byl navíc problém i v tom, že si žena odebrala vzorky sama. „Ta laboratoř musí mít akreditaci, certifikaci, smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V případě této laboratoře tomu tak nebylo,“ uvedl ve středu večer Vojtěch na tiskové konferenci. Zároveň ale dodal, že žena "v zásadě postupovala" tak, jak měla. 

Obrátila se totiž na svoji lékařku a zřejmě i na hygieniky. Protože ale neměla vážné zdravotní potíže, byla bez teplot a navíc nebyla v rizikové oblasti – lyžovala v Trentinu, nikoli v Lombardii či Benátsku – nebyla  na test poslána. 

Tři děti nakažené ženy nákazu nemají. Negativní test měl i jejich dědeček. Výsledek testů manžela byl nejednoznačný a bude se muset opakovat.

Dvě děti nakažené ženy chodily v pondělí a v úterý do základní školy v pražském Bubenči, podle ministra může vzhledem k výsledkům testů výuka v této škole pokračovat. Děti nakažené ženy zůstanou v karanténě. Škola dnes dopoledne spolužáky dětí z první a třetí třídy poslala do domácí karantény, v ostatních třídách výuka pokračovala. Městská část všem svým školám a školkám doporučila zrušit plavání, návštěvy divadel nebo dny otevřených dveří.

Zleva náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, hlavní hygienička Eva Gottvaldová, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 4. března 2020 v Praze na tiskové kon
Největším rizikem je systém Airbnb, prohlásil Babiš po jednání bezpečnostní rady

Primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová uvedla, že stav pěti nemocných s potvrzeným koronavirem, kteří na jejím oddělení leží, je dobrý a jsou bez teploty. „Není to bezpříznakový průběh, je to průběh provázený respiračními příznaky, postižením dýchacích cest,“ uvedla s tím, že ve čtvrtek začne testování prvních hospitalizovaných, po kterém by mohli jít koncem týdne domů.

V dalších případech jde o jedná o rodinné příslušníky ženy z Děčína, která již byla vyšetřena jako pozitivní v předchozích dnech. "Oba dva byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou ode dneška hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Veneto v Itálii," napsalo ministerstvo zdravotnictví.  

O podezření informoval pražský primátor

O podezření informoval již ráno pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „V Praze máme nový případ výskytu koronaviru. Jde o matku dítěte ZŠ na Praze 6. Vybrané třídy dotčené školy proto budou dočasně zavřené. Pozor, v případě podezření na koronavirus volejte na telefonní linku hygieny (773 782 850, 773 782 856), což se bohužel v tomto případě nestalo,“ uvedl již ráno pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v rozhovoru pro ČT uvedla, že nákaza zatím nebyla oficiálně potvrzena. Vzorky dosud zkoumala pouze soukromá laboratoř, odkud byly odeslány do laboratoří Státního zdravotního ústavu. Oficiální výsledky budou podle Jágrové k dispozici odpoledne či večer.

Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů

Ministerstvo financí dnešním cenovým rozhodnutím začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření koronaviru. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.

Podle dostupných informací jsou respirátory, které slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

V současnosti je ovšem možné podle nařízení ministerstva zdravotnictví respirátory prodávat pouze zdravotnickým a sociálním zařízením, orgánům ochrany veřejného zdraví, složkám integrovaného záchranného systému a dalším orgánům státní správy. A právě na tyto prodeje je cenový výměr ministerstva financí zaměřen. Netýká se tak nabídek na různých bazarových internetových stránkách, kde jsou ceny respirátorů nabízeny za násobně vyšší ceny.

"Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Zavedení cenové regulace na určité zboží v případě mimořádných tržních situací umožňuje zákon o cenách. Dnes oznámená cenová regulace se vztahuje na respirátory třídy FFP3.

Zdravotníci v nemocnici v čínském Wu-chanu u lůžka pacienta v ktitickém stavu na snímku z 1. března 2020
WHO: Na koronavirus zemře 3,4 procenta nakažených. Šíření viru však lze zabránit

Na dodržování cenových pravidel bude dohlížet Specializovaný finanční úřad. V případě, že i navzdory stanovené maximální ceně bude obchodník prodávat respirátory nepřiměřeně draho, zahájí úřad cenovou kontrolu. Za porušení pravidel může udělit pokutu až deset milionů korun.

Specializovaný finanční úřad spadá pod finanční správu a dohlíží mimo jiné na firmy s obratem nad dvě miliardy korun a finanční instituce. Dále vykonává správu daní, provádí řízení o správních deliktech, vykonává dozor nad loteriemi a jinými podobnými hrami, vybírá a vymáhá peněžitá plnění, která uložily orgány finanční správy, nebo provádí finanční kontrolu a dodržování povinností stanovených pro účetnictví.

Krizový štáb

V současné době zasedá krizový štáb MČ Prahy 6, do školy jedou zástupci hygieny hl. města Prahy. Rodina postiženého rodiče bude testována v národní referenční laboratoři, výsledky budou známy v pozdních odpoledních hodinách, informoval Hřib. „Třídy, které navštěvovaly děti postiženého rodiče, jsou v izolaci ve škole a rodiče byli vyrozumněni, aby si je ze škoy vyzvedli,“ doplnil.

„Protokol je na všech školách stejný. Jakmile se objeví nějaká informace od rodičů nebo se ředitel dozví, že někdo z dětí či jejich příbuzných byl v rizikové oblasti, kontaktuje hygienickou stanici hlavního města. Ta vysílá tým a na místě konzultuje další postup,“ řekl Deníku magistrátní radní Vít Šimral, který má v gesci také školství.

„Vyvolávání paniky to není. Protokol je stejný. Testy probíhají, hygiena jako kompetentní orgán to nastaví tak do té doby, než se prokáže, že testy jsou negativní. Režim zvýšeného dohledu platí po dobu, než se prokáže negativní test. Jinými slovy: podle (školního) protokolu, člověk, který má podezření na koronavirus, je považován za nemocného, dokud se neprokáže opak,“ doplnil.

Kontaktujte hygieniky

Hygienická stanice hlavního města Prahy doporučuje, aby rodiče žáků, ale obecně i Pražané, kteří byli v rizikových oblastech, kontaktovali jejich infolinku. Kontaktování doporučuje i v případech, kdy se neprojevily žádné příznaky nemoci. Lidé ovšem musí brát na zřetel to, zda byli jen lyžovat nebo navštívili tamní domácnost, akci s velkou koncentrací osob a podobně.

Je proto důležité se v těchto případech obrátit na infolinku krajské hygienické stanice, kde epidemiolog konkrétní případ rozebere a vyhodnotí, zda se jedná o rizikovou situaci. Na základě toho v krajním případně doporučí domácí izolaci.

Koronavirus v Česku. Odpovědi na nejčastější otázky.
PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi ke koronaviru. Co se v Česku smí a co je zakázané

„Prosíme všechny občany, aby zachovali klid, dodržovali hygienické zásady a postupy a nepodceňovali případné příznaky. V případě podezření se obracejte pouze telefonicky na svého lékaře nebo na hygienickou stanici,“ vyzvala radnice své občany.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník