Přestože dostali krajští hasiči na začátku krize od hejtmanství padesát milionů korun, v boji s koronavirem už tyto prostředky téměř vyčerpali. Ředitel hasičů Němec proto žádá krajské zastupitele o další čtyři miliony korun na pokrytí nákladů.

Kromě toho hasiči chtějí dva a půl milionu na nákup ochranných masek CM6. „Mohou je nakupovat jen některé složky, my je pak budeme distribuovat do nemocnic a záchranářům,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Celkem tři sta kusů masek včetně filtrů poslouží zdravotníkům, následně po vydezinfikování budou v požárním skladu připravené pro další využití. Krajští radní již doporučili zastupitelům navýšit příspěvek o jedenáct milionů s tím, že o konkrétním využití peněz bude rozhodovat hejtman Jiří Běhounek jako předseda Bezpečnostní rady kraje.

Obecně se předpokládá, že zastupitelé Kraje Vysočina hasiče na holičkách nenechají. „V případě neschválení příspěvku bychom určitě museli omezit činnost. Ale máme s panem hejtmanem předjednané, že peníze dostaneme,“ prozradila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.