Co je koronavirus.Zdroj: Deník„Veškeré informace od státní hygienické služby jsou průběžně předávány členům Bezpečnostní rady hlavního města. Bezpečnostní rada bude v průběhu nadcházejícího týdne obratem svolána, pokud by došlo k významné změně situace anebo si ministerstvo zdravotnictví vyžádalo poskytnutí součinnosti. Pracovní skupina ke koronaviru se schází pravidelně každý pátek. Chtěl bych vyzvat všechna média, aby o situaci informovala občany konstruktivně a nesnažila se zbytečně situaci bulvarizovat,“ uvedl ještě v neděli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle magistrátu Praha vývoj situace ohledně koronaviru nepodceňuje a je v kontaktu se všemi důležitými zdravotnickými i vládními institucemi. „Oba v Praze prokázané případy onemocnění byly podchyceny včas, oba lidé jsou izolováni a průběh jejich onemocnění hodnotí lékaři jako mírný,“ napsal mluvčí Vít Hofman. Primátor Hřib po zasedání pražské rady na oficiálním twitterovém účtu sdělil, že Praha má podle Světové zdravotnické organizce pro ČR kvalitně zpracován plán epidemie velkého rozsahu.

Ačkoliv hlavního město se nechystá uzavírat školy – mimo jiné proto, že děti nepatří mezi ohrožené skupiny obyvatelstva – či jiná zařízení, kde by se nový virus s označením SARS-CoV-2 mohl snadno šířit, a beze změny zůstává i městská hromadná doprava, ČVUT v Praze muselo z preventivních důvodů na stavební fakultě nařídit samostudium a práci z domova.

„Muž, který se vrátil z konference v Udine (kde byl ve společnosti nakaženého) a je hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce, je z České zemědělské univerzity (ČZU). Jeho kolega (stále zdravý) byl ve čtvrtek na obhajobě doktoranda v Dejvicích na FS ČVUT,“ objevilo se v pondělí na webu Fakulty strojní ČVUT v Praze. „NIKDO přímo nemocný na ČVUT nebyl,“ dodává důrazně aktuální oznámení. Podle České televize zůstanou doma i studenti a zaměstnanci Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Online reportáž

Rektor Vojtěch Petráček proto vyhlásil na 2. března volno. Studenti se mají připravovat doma, pedagogové a zaměstnanci budou pracovat z domova. Vedení vysoké školy je v kontaktu s pražskou hygienickou stanicí a ohlásilo, že na základě doporučení se obě zmíněné fakulty v úterý opět otevřou.

Studenti ČZU jsou kvůli profesorovi v karanténě

Dva dny se nebude vyučovat ani na ČZU v Suchdole. Opatření platí pro pondělí a úterý. Rektor zemědělské univerzity Petr Sklenička na tiskové konferenci médiím oznámil, že nakažený profesor z technické fakulty se vrátil z Itálie 22. února. Pak se mu v polovině týdne ozvali pořadatelé konference, že jeden z účastníků (ve skutečnosti čtyři) byli pozitivně testováni na koronavirus. On se pak po poradě s lékařem a hygienikem podrobil testům rovněž a skončil v karanténě na Bulovce. Předtím byl jen doma s manželkou, jelikož bydlí nedaleko areálu ČZU, necestoval MHD.

„Zareagoval tak, jak měl. Tři dny (pondělí, úterý, středa) se pohyboval v kampusu, neměl žádné příznaky. Zjistili jsme jména všech studentů, které pan profesor učil. Mělo by jich být kolem dvaceti a do styku s nakaženým přišlo také čtyřiadvacet pedagogů, většina jsou kolegové z katedry,“ prohlásil rekotor Sklenička s tím, že kvůli koronaviru už dříve byl zřízen univerzitní krizový štáb. Další kroky oznámí ČZU v úterý.

„Všichni studenti, které pan profesor učil, s ním byli v kontaktu v době, kdy pravděpodobně nevylučoval virus a neměl by tak nakazit další lidi. Ale stoprocentně jistí si být nemůžeme, proto studenti půjdou preventivně do čtrnáctidenní karantény,“ uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové.

Myjte si ruce!

Magistrát zveřejnil v tiskové zprávě, jak se mají lidé chovat, aby předešli šíření nakázy koronaviru. Mnohá doporučení jsou podobná jako v případě chřipkové epidemie. Základ je mytí rukou mýdlem a vodou. Nesahat si rukama do očí a úst a při kašli si zakrývat ústa kapesníkem, případně paží nebo rukávem. „Aktuální informace zveřejňuje hlavní město Praha na průběžné na bezpečnostním portálu,“ dodává mluvčí Hofman.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zprovoznila informačně-poradenské telefonické linky ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: 773 782 856 a 773 782 850, přičemž to druhé bylo zřízeno kvůli velkému zájmu obyvatel. Provozní doba je od 9:00 do 20:00 hodin. Informace najdou obyvatelé i návštěvníci metropole také ve speciální rubrice o koronaviru na internetových stránkách pražské hygienické stanice.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy doporučuje, aby rodiče žáků, ale obecně i Pražané, kteří byli v rizikových oblastech, kontaktovali jejich infolinku, a to i přesto, že se u nich neprojevily příznaky nemoci. Lidé musí brát na zřetel to, zda byli jen lyžovat nebo navštívili tamní domácnost, akci s velkou koncentrací osob a podobně. Je proto důležité se v těchto případech obrátit na infolinku krajské hygienické stanice, kde epidemiolog konkrétní případ rozebere a vyhodnotí, zda se jedná o rizikovou situaci. Na základě toho v krajním případně doporučí domácí izolaci,“ sdělil v pondělní tiskové zprávě mluvčí magistrátu Hofman.

Hřib: Nemáme od státu informace z první ruky

Pokud jde o opatření proti šíření nákazy, podle hygieničky Jágrové nastavená opatření fungují a již se nerozšiřují. „Dozjišťuje se pouze pohyb nakažených vzhledem k zajištění případných ohnisek. Pacienti mají jen lehké příznaky. V souvislosti s protiepidemiologickými opatřeními jsou kontaktovány pouze osoby z nejbližšího okolí nakažených,“ uvedla Jágrová.

„Za sociální služby a zdravotnictví uděláme v hlavním městě Praze maximum. Instruovali jsme personál v našich zařízeních o základních hygienických opatřeních a pokud by došlo například k určitým omezením, postaráme se o naše seniory a handicapované,“ uvedla pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).

Johnová o den později dodala: „Nasloucháme instrukcím Bezpečností rady státu a budeme reflektovat doporučení na omezení návštěv v domovech seniorů a sociálních zařízeních.“ Představitelé Prahy si však stěžují, že komunikace s vládou Andreje Babiše (ANO) a jednotlivými ministerstvy neprobíhá ideálně. „Nyní čekáme na bližší informace z Bezpečností rady státu a ocenili bychom, kdybychom byli více vtaženi do kontaktu s Bezpečností radou státu tak, abychom měli informace z první ruky,“ uvedl primátor Hřib. 

Paniku, která se mnohde šíří rychleji než samotný koronavirus, se snaží krotit rovněž primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN). Ten přitom ještě před výskyt prvních nakažených uvažoval o omezení prodeje potravin. Na twitterovém profilu se pak fotil před plnými regály. Čtenáři Pražského deníku ovšem mezitím sdíleli snímky z některých supermarketů, kde některé komodity vystrašení lidé skutečně vykoupili.