V přepočtu na milion obyvatel provedli v Itálii 1420 testů, v Norsku 1500, v Rakousku 750, v Česku zhruba 300. Mírně nad tímto českým průměrem je Ústecký kraj, který má 820 tisíc obyvatel a 307 provedených testů.

Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové se jedná o číslo, které odpovídá potřebě. „Je to odpovídající množství. Testujeme osoby, které byly v zahraničí, setkávají se s cizinci, byli s kontaktu s nakaženým, nebo mají potíže,“ uvedla. Stává se ale, že volají lidé, kteří mají neopodstatněný strach, že jsou nakažení. „Například na mě do telefonu křičel mladík, že byl na plese, má teplotu a určitě má koronavirus,“ dodala pro ilustraci.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Hygienici dávají každodenně na seznam desítky lidí, které jezdí testovat zdravotnické týmy ve speciálních sanitách. „V pátek jich bylo v plánu kolem sedmdesáti, až na pár jsme všechny objeli. Dnes je jich přes šedesát,“ nastínil mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. „Někdy se stane, že nestihneme zajet ke všem, protože se jedná o rozptýlená místa. Není to tak, že přijedeme na sídliště do jednoho paneláku, najíždíme stovky kilometrů, takže musíme trasy dobře plánovat,“ dodal s tím, že přednost mají ohrožené osoby s chronickým onemocněním. Stupeň ochrany určují hygienici.

Dalším faktorem, který se podepisuje na práci zdravotnického týmu, je, že se ne vždy dozvoní. „Někdy odběr nemůžeme provést, protože člověk není v domácí karanténě, ale odešel na nákup či jinam, v dalších případech nahlásil jinou adresu, než kde se skutečně nachází v karanténě,“ nastínil mluvčí. „Apelujeme proto, aby byli skutečně doma!“ upozornil.

K největšímu počtu případů vyjíždí „koronavirové“ sanity na Ústecku, Děčínsku a Teplicku. Proto na Teplicku od tohoto víkendu nasadili další vůz. Dosud vyjížděly z Děčína, Ústí nad Labem a Chomutova.

Nejprve otázky

Na odběrovou sanitu čeká například 34letá žena z jedné z vesnic na Ústecku. „Ve čtvrtek jsem volala na hygienickou stanici, že mám bolesti hlavy, kloubů, jsem nepřiměřeně unavená a už mi vylétly i teploty. V posledních dvou týdnech jsem se setkala s člověkem, který byl v Itálii a Rakousku,“ nastínila.

„Hygienička se mě na vše vyptala, informace se pak vyhodnocují a na základě toho se rozhoduje, jestli vyšlou testovací sanitku. V pátek mi volali, že jsem na seznamu a mám čekat, že odběr proběhne v sobotu. Zatím čekám,“ dodala.

Její manžel se snaží držet se dvěma dětmi hlavně venku, když přijdou, pobývají v jiných místnostech. „Jenže na synovi, kterému jsou dva roky, také vidím, že mu není dobře. Je mrzutý a stěžuje si na bolesti hlavy,“ dodala. „Sama se cítím jako na umření, sotva dýchám, šíleně mě bolí na prsou a teploty skáčou nahoru dolů. Nemůžu ani pro antibiotika k lékaři, dokud nebudou výsledky. Léčit se můžu maximálně tím, co dá domácí lékárnička,“ dodala.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník