Ještě horší je podle něj situace v Mexiku. „Mají prezidenta, který je ignorant a nebezpečí nákazy si stále neuvědomuje. Ještě o víkendu měl veřejný mítink, který navštívilo téměř pět tisíc lidí,“ upozorňuje Kordula.

Summit G20 v Ósace, zleva prezidenti USA, Japonska a Číny Donald Trump, Šinzó Abe a Si Ťin-pching
Boj proti koronaviru: Země G20 se dohodly na přípravě společné strategie

On i jeho nejbližší jsou na dálku často v kontaktu se Zámořím. „Manželka dělá z domu, s rodiči mluví denně, jen musí počítat s časovým posunem. Jakmile se vzbudí, tak se s nimi spojí. Informace z USA má od bratra, který tam žije,“ přibližuje zdroje informací Kordula. Toho nyní profesně zaměstnává to, aby fungovaly české i moravské pekárny. A lidé tak měli denně čerstvé rohlíky a chleba.

Sám si po práci dopisuje s přáteli z Chicaga, kde patnáct let žil. Už jsou tam taky uzavřené školy. „Pomalu se začíná zavírat všechno další. Kamoš má hospodu, kde držel rekord v tom, jak dlouho byla otevřená nonstop, což bylo kolem patnácti let. Avšak nyní už jen prodává víno okýnkem,“ pokračuje.

Mládež nerespektuje opatření

Zároveň popisuje další americký problém. Tím je tamní mládež, která nerespektuje karanténní opatření, čímž může rozvést nákazu po celé severní Americe. „Mladí mají jarní prázdniny a ze severu ze Chicaga, Michiganu, Wisconsinu jeli za teplem, bavit se a popíjet na jih, na Floridu či do Mexika. Už teď jsou z toho velké těžkosti,“ dodává Kordula.

Nebere si ale servítky ani s českou vládou. „Jak je možné, že v takové zemi, jako je naše, nejsou adekvátní masky? Je rok 2020 a u nás se šijí roušky. Přitom máme technologie, díky kterým můžeme zkoumat vesmír,“ vyjadřuje se kriticky rodák ze Slovácka.

Pracovník v krematoriu odváží v Piacenze na severu Itálie 23. března 2020 rakev ke kremaci
V Itálii koronaviru podlehlo přes 6000 lidí. Německo hlásí 2800 uzdravených

Přesto si na závěr nechává i trochu humoru. „Naštěstí v zemi zůstalo po komunistech mnoho sovětských vlajek, takže je roušky pořád z čeho šít,“ dodává Kordula.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník