V ostravském Alzheimer centru zasahoval tým pro specializované činnosti Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje během soboty. 

„Poté, kdy se onemocnění COVID-19 potvrdilo u jednoho z klientů, bylo nutno na základě rozhodnutí epidemiologa provést v tomto zařízení odběry na možné onemocnění u více než sto padesáti osob“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Stále aktualizované dění okolo boje s koronavirem v Česku sledujete online ZDE.

Na místě zasahovala dvě sanitní vozidla, automobil s materiálním vybavením pro mimořádnou událost, sedm záchranářů a odběrová zdravotní sestra Fakultní nemocnice Ostrava.

Celkem byly odebrány vzorky pětasedmdesáti klientům centra a osmi desítkám zaměstnanců. 

„Zásah, který byl rozdělen do tří částí, začal v sobotu ráno přípravami, od osmi hodin pak pracovali záchranáři na místě. První tým provedl ihned ráno odběry u všech klientů domova. Druhým úkolem bylo vyšetřit každého z nich na základě jeho stavu a teploty, či příznaků virózy a případně přesunout na jedno izolované oddělení domova,“ dodal Humpl s tím, že neméně důležitým úkolem bylo provést odběry u více než osmdesáti zaměstnanců domova a preventivně je otestovat na přítomnost SARS-CoV-2.

„K zajištění tohoto kroku záchranáři využili své vybavení pro mimořádnou událost, včetně stanu, který po postavení sloužil jako odběrové místo, do něhož postupně pracovníci Alzheimer centra přicházeli. Tento úkol zajišťovala druhá čtveřice záchranářů,“ přiblížil situaci Humpl. 

Záchranáři se již několik týdnů podílejí na zajišťování odběrů v souvislosti s COVID-19.

„V terénu se denně pohybují čtyři týmy, které průměrně zajistí odběr dvou až tří desítek vzorků. Hromadný odběr prováděli záchranáři v minulých dnech již dvakrát, tento byl však svým rozsahem největší,“ uzavřel Humpl. 

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník