Vyhledávaným místem rekreace nejen rodin s dětmi je zatopený vápencový lom v Nové Vsi u Litovle. Voda je čistá a na hlavní pláži je navezený štěrkopísek.

Výhodou je pozvolný vstup do vody. V areálu je k dispozici občerstvení, lavičky a mobilní WC. Město nově nechalo postavit dětské hřiště.

„Firma nám ho bohužel nedodala v požadované kvalitě. Již od podzimu se přes naši právní kancelář dohadujeme a snažíme se docílit toho, aby firma závady odstranila a my jsme mohli dětem toto vyžití co nejdříve zprovoznit,“ vysvětlil místostarosta Litovle Lubomír Broza.

Provozovatelka Palm Beach Baru Eva Menšíková
Provozovatelka Palm Beach Baru v Ostravě: Kdyby nebylo Poláků, tak můžeme zavřít

Dvacka za parking a skvělá koupačka

Lidé jezdí do Nové Vsi rádi zejména kvůli klidu a krásnému prostředí.

„Jsme tady každé léto. I když je to lom, voda není tak studená jako na Výklekách. Přístup do vody je pohodlnější. Prostě paráda,“ pochvalovali si v sobotu odpoledne manželé Pospíšilovi z Olomouce, odkud je do Nové Vsi zhruba 25 kilometrů.

VIDEO: Nová Ves

Zdroj: Tauberová Daniela

Město Litovel v areálu pronajalo část pozemků za účelem zajištění občerstvení. V sobotu po 15. hodině byl stánek v obležení. Na čepu bylo několik pivních značek a velký výběr nealka. Za párek v rohlíku návštěvníci zaplatili 35 korun, hranolky přišly na 39 a langoš na 95 korun.

„Dnes je první silný den, návštěvnost je opravdu velká. Voda je krásná, čistá,“ zvala všechny do Nové Vsi Kateřina Klustová, která provozuje stánek i blízký penzion. „Parkoviště pojme až sto aut. Za parkování řidiči zaplatí dvacku na celý den,“ přidala praktické informace.

V Měrotíně otevřeli první bezobslužný obchod v regionu. Místní se sžívají s technologickou novinkou. Okouknout fungování prodejny přijeli i lidé ze sousedství, 6. července 2023
Na Olomoucku otevřeli první obchod bez prodavaček. Jak to funguje

Oáza klidu mezi kopci

Příjemné osvěžení v naprostém klidu skýtá půvabné Dalovské jezírko. Nachází se v nadmořské výšce 601 metrů zhruba kilometr pěšky od zástavby Dalova, místní části Šternberku. Hloubka je zde 8,5 metru.

„Chodí sem hlavně lidé z okolí. I díky tomu je to oáza klidu. Pěkný cíl výletu v tom vedru,“ usmál se zhruba šedesátník, který v pátek odpoledne na kole šlapal k zatopenému břidlicovému lomu ze Šternberku. Z Olomouce je Dalov autem do 30 kilometrů.

VIDEO: Dalov

Zdroj: Tauberová Daniela

Průhledná voda do tří metrů

K nejkrásnějším přírodním místům ke koupání vůbec patří zatopený lom ve Výklekách, ke kterému je to z Olomouce autem po dálnici zhruba 25 minut.

VIDEO: Výkleky

Zdroj: Tauberová Daniela

Čistá průzračná voda s viditelností až do hloubky tří metrů láká davy. Vodní plocha je obklopena obřími skalisky, ze kterých se otevírá pěkný výhled na hladinu. Přístup do vody je v jednom místě pozvolný.

„Půjčujeme paddleboardy. Jsme tady ve stánku od rána do večera. K dispozici jsou toalety, parkování je možné pouze na vyhrazeném místě za padesát korun na den,“ vysvětlovala pracovnice místního občerstvení. „Stanování není povoleno, dovoleno není ani koupání psů,“ poukázala.

Do 50 kilometrů od Olomouce se nachází ještě vyhledávaný Kurovický lom. Přírodní památka leží kousek od Hulína a koupání je zde po zrušení zákazu v roce 2014 možné.

Chystáte se na koupaliště? Podívejte se v našem článku, kolik vás to bude stát.
Kolik stojí den u vody? Podívejte se na cenové srovnání dvou set koupališť v ČR

Nová Ves u Litovle 

Zatopený lom v Litovli, Nové Vsi, 8. července 2023Zatopený lom v Litovli, Nové Vsi, 8. července 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

 • Příjemné prostředí pro rodiny s dětmi
 • V areálu nechalo město postavit nové dětské hřiště
 • Stánek s občerstvením nabízí velkou škálu nápojů, ale také něco malého k snědku
 • Na místě jsou k dispozici toalety
 • Ubytování je možné v penzionu u lomu
 • Celodenní parkování stojí 20 korun

Výkleky 

Zatopený Lom ve Výklekách, 7. července 2023Zatopený Lom ve Výklekách, 7. července 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

 • Patří k nejkrásnějším místům ke koupání v Olomouckém kraji
 • V lomu je čistá průzračná voda s viditelností až do hloubky tří metrů
 • Hloubka v průměru 6 metrů
 • K dispozici stánek s občerstvením s bohatou nabídkou nápojů a pokrmů
 • Návštěvníci si mohou půjčit paddleboardy
 • Kempování povoleno není
 • Celodenní parkování stojí 50 korun
Lom Velká Amerika
Tragédie v lomu Velká Amerika. Zemřel potápěč i muž, který fotil resuscitaci

Dalov 

Zatopený lom v Dalově, část Šternberka, 7. července 2023Zatopený lom v Dalově, část Šternberka, 7. července 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

 • Půvabné jezírko leží v nadmořské výšce 601 metrů
 • Hloubka v zatopené části břidlicového lomu dosahuje 8,5 metru
 • Stanování není povoleno
 • Na místě jsou k dispozici mobilní toalety
 • Parkování zdarma, v prostoru jezírka povoleno není