Před pěti lety koupil Daniel Černý synagogu v Žatci. Ta je po plzeňské druhá největší v ČR. Nový majitel, bývalý primátor Chomutova, dal této významné památce nový život. V řadu let opuštěném objektu se koná během roku řada kulturních akcí, tou aktuální je výstava aktů, které majitel synagogy sám nafotil.

Synagogu v Žatci vlastníte od roku 2012, byla to povedená koupě, nebo toho někdy litujete?
Koupě synagogy byla bláznivý počin, ale kdybych ten krok neudělal, tak bude tato významná kulturní památka stále zavřená a zdevastovaná. Uvědomil jsem si, že do toho projektu jít musím, když se v Chomutově stala šílená věc. Bývalý starosta a senátor Alexandr Novák koupil historický pivovar, zbořil ho a postavil místo něj supermarket. A tímto způsobem nám nenávratně zmizelo v našem kraji mnoho hodnotných objektů a kus naší historie.

Synagoga není zrovna v dobrém stavu. Chystá se nějaká větší oprava?
Chtěl bych synagogu včetně sousedního rabinátu kompletně zrekonstruovat. Podal jsem žádost o dotaci, doufám, že vyjde.

Jak je synagoga během roku využívána?
V synagoze je celoročně výstava s názvem Židé na Žatecku. Průběžně je kombinovaná s dalšími uměleckými výstavami. Během roku probíhá několik koncertů či promítání.

O víkendu se v Žatci koná Dočesná, přijdou desítky tisíc lidí. Bude synagoga otevřená?
Ano. Letos už počtvrté pořádám v průběhu Dočesné svou výstavu fotografií aktů. Během těch dvou dnů přijde do synagogy vždy kolem tisíce návštěvníků, kteří mají možnost mě potkat a dát si se mnou třeba i pivo. Je to taková dvoudenní vernisáž.

Nesetkal jste se s názorem, že se taková výstava do takového prostoru nehodí?
Fotografie vybírám s respektem k prostoru sakrální stavby. Ty nejprovokativnější fotky zde nenajdete. Na druhou stranu tato výstava naláká řadu lidí, kteří si pak zároveň prohlédnou i „vážnou“ výstavu Židé na Žatecku.

Jak dlouho se focením aktů zabýváte?
První akt jsem vyfotil v 18 letech. Velkou inspirací pro mě byla řada fotografů: Jan Saudek, Tono Stano, Karel Pobříslo, Helmut Newton nebo Jeanloup Sieff.

Daniel Černý připravuje v žatecké synagoze výstavu aktůZdroj: Deník/Petr Kinšt

Daniel Černý připravuje v žatecké synagoze výstavu aktů.  Foto: Deník/Petr Kinšt

Jak získáváte modelky?
K focení využívám řadu profesionálních modelek, ale i velmi často fotografuji dívky, které nemají modelingové ambice. Na výsledné fotce to nepoznáte. Ulice jsou plné potenciálních modelek. Občas se osmělím a některou oslovím, někdy dívky a ženy kontaktují mě.

Kde je nejčastěji fotíte?
Fotím na místech, kde vynikne kontrast mezi tělem a okolím. Musí pro mě být inspirativní model i lokace. Miluji Poohří a Krušné hory. Zde je nepřeberné množství fotogenických míst a zákoutí.

V Žatci vlastníte i další nemovitosti. Jde třeba o cukrárnu na náměstí, restauraci za radnicí nebo dům, kde na Hošťálkově náměstí byla pojišťovna. Proč jste se rozhodl pro takové nákupy?
V dozvuku americké hypoteční krize po roce 2007 bylo k dispozici velké množství nemovitostí na trhu. Jejich cena nebyla vysoká obzvláště v menších městech chudších regionů. Ve spojení s nízkou úrokovou sazbou hypoték to byla veliká výzva a příležitost pro investice.

Tyto domy jsou památkově chráněné. Neodrazovalo vás to? Jednání s památkáři bývají náročná…
Každý rozumný investor by se možná vyhnul centru historických měst, která jsou komplikovaná z hlediska památkové péče, ale já miluji historii a obdivuji, jaké nádherné stavby dokázali naši předci postavit. Chci, aby měšťanské domy plnily své role a poskytovaly v centrech bydlení doplněné o služby, za kterými lidé budou chodit, chci, aby náměstí opět žila. V Žatci jsou jednání s památkáři na dobré úrovni, navíc město opravy památek finančně podporuje.

Mluvíme o Žatci. Máte podobné aktivity i v jiných městech?
Kromě žatecké synagogy realizuji druhý neziskový projekt, kterým je základní škola, školka a jesle v Kadani. Jedná se o impozantní objekt z roku 1889, který byl původně postaven jako rukavičkářská fabrika, a který neuměl Ústecký kraj využít a zbavoval se ho jako nadbytečného. Zrekonstruoval jsem ho a poskytl základní a mateřské škole Začít spolu.

Máte v plánu nákup dalších nemovitostí?
Teď se budu soustředit na opravy a nebudu aktivně vyhledávat další objekty. Focení a nemovitosti jsou ale jen koníček. Většinu času věnuji rodinné firmě, která je významným hráčem na poli nedestruktivního zkoušení materiálů nejen v Čechách, ale působí i v zahraničí. Navíc se angažuji ve veřejném životě. Jsem chomutovským zastupitelem a dva roky jsem měl tu čest jako primátor řídit město. Jako bývalý „starosta“ a nezávislý podporuji hnutí STAN ve volbách do Poslanecké sněmovny ze třetího místa kandidátky. To je nejaktuálnější projekt, kterému se budu po prázdninách věnovat.