David Kozelský dům znal už z dětských let. „Ve Znojmě jsem se narodil a vyrůstal a jako kluci jsme prolezli, co jsme mohli. Naproti navíc byla truhlářská dílna, kde pracoval můj děda. I proto jsem věděl, že je to velmi zajímavý, pestrý a členitý dům,“ říká Kozelský. Jak dodává, jeho otec byl stavař a řemeslná průprava se mu při opravách domu mimořádně hodí. „Spoustu věcí si dokážeme udělat sami. Až se nám stává, že když tu jsme, ztrácíme trochu pojem o čase, “ podotýká Kozelský.

Jamie má v Africe už šesté mládě. Je to holka
Dvorský nosorožec Jamie má v Africe už šesté mládě. Je to holka

Stará pekárna, jak majitelé domu říkají, oslovil i Valerii Kozelskou. „Má inspirativní historii plnou pekařů, pivovarníků a vinařů. A první, co mi padlo do očí, když jsem se podívala do historie vlastníků, kterou zpracoval Otto Bouda, bylo to, že jeden z vůbec prvních středověkých majitelů domu se jmenoval úplně stejně jako můj děda, “ usmívá se Kozelská, jejíž ruka a umělecké zázemí rodiny je vidět v úpravě interiérů.

David Kozelský vzpomíná na další příhodu, která je k domu přivedla. „Měli jsme vyhlédnutý malý dům dole u řeky, ale když jsem odpovídal na inzerát, opsal jsem si omylem telefon z jiné nabídky. A to byla právě dnes už naše Stará pekárna,“ doplňuje.

Známka, která byla jen pro radost a recesi, vyvolala emoce.
Spor kvůli "známce" s cestovatelem Zikmundem. Autor: Nechtěl jsem nikomu ublížit

Než se usadili ve Znojmě, pracovali v nadnárodních firmách a cestovali. „Dva roky jsme prožili na Tchajwanu, kde jsme studovali a já také trénoval tamní národní tým rychlostních kanoistů. Stále s nimi spolupracuji,“ dodává se Kozelský, někdejší vrcholový sportovec.

Velký posun k lepšímu

Podle znojemského památkáře Jana Kozdase mladí manželé jednoznačně změnili osud a vyhlídky domu. „Je to pozdně středověký dům se složitým stavebním vývojem. Předchozí majitelé se o něj bohužel nestarali. K nejcennějším prvkům v domě patří krásná sklípková klenba v mázhausu a té se kvůli špatnému stavu domu už objevovaly trhliny. Noví majitelé dům stáhli a dalším škodám předešli. Celkově jejich opravy přinesly velký posun k lepšímu, “ poukazuje Kozdas.

Plastika oblíbeného herce bude balancovat na zídce u táborského gymnázia.
Dohodnuto. Herec Jiří Hrzán bude mít u táborského gymnázia svou sochu

Nyní Kozelští chystají kompletní opravu střechu. Pod ní plánují byty, které využijí zřejmě pro sebe. S dalšími již opravenými podnikají. „Milujeme cestování a tohle je způsob, jak si přitáhnout svět i sem k nám. A setkání se zajímavými hosty nás nabíjí,“ vysvětluje Valerie Kozelská.

Vinárna i kulturní vystoupení

V přízemí domu plánují obnovit obchůdky. A sklep by časem rádi využili jednak jako vinárnu, jednak pro kulturní vystoupení.

Do domu už dnes nahlíží turisté při prohlídkách města. „Právě díky tomu jsem se s Kozelskými seznámila, když oslovili kolegyni, která prohlídky organizuje a nabídli, že tam mohou lidé nahlédnout. Moc se mi také líbí nadšení s jakým se do oprav pustili i rozhled a nadhled, který mají díky svému cestování,“ uvažuje Jana Alexová ze Znojemské Besedy.

Plastika oblíbeného herce bude balancovat na zídce u táborského gymnázia.
Dohodnuto. Herec Jiří Hrzán bude mít u táborského gymnázia svou sochu