Do páteční 7. hodiny zaznamenali 144 výjezdů. „ číslo se v průběhu dnešního dne výrazně navýší. Je zde předpoklad nárůstu žádostí o pomoc s odstraňováním následků po vydatných srážkách v nejvíce postižených místech,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Ilustrační foto
Bouřková noc byla pro hasiče na Kutnohorsku mimořádná. Hlídali i krávy

Nejhorší situace byla na Šumpersku a Prostějovsku, kde hasiči mezi čtvrteční 18. a 23. hodinou vyjížděli k více než 110 událostem. „Přímo v Šumperku vypomohli v nemocnici s odčerpáním vody ze suterénních prostor transfúzní stanice. V Lesnici voda uvolnila větší část svahu s hrozícím nebezpečím zasypáním nedalekého domu, obyvatelé byli evakuováni. V Sudkově voda zaplavila místní kostel,“ poukázal na některé případy Hošák.

Dovoz pytlů s pískem

Nejvíce postiženými oblastmi na Prostějovsku byly Němčice nad Hanou, Pavlovice u Kojetína, Nezamyslice, Klenovice na Hané, Tvorovice, Brodek u Prostějova, Dobromilice, Víceměřice, Dřevnovice a Prostějov. „Hasiči prakticky do brzkých ranních hodin řešili odčerpávání vody, stavbu protipovodňových hrází z pytlů s pískem. V Němčicích nad Hanou zasedla také povodňová komise. Z různých míst byl cestou starostů podán požadavek na dovoz dostatečného množství pytlů s pískem, ty byly zajištěny z našeho skladu v Hamrech. V Nezamyslicích hasiči provizorně zajistili střechu poškozenou od krupobití,“ shrnul mluvčí Hošák.

Ilustrační foto
Kroupy velké jako padesátikoruna. V Česku znovu udeřily silné bouřky

Tvorovice pří dešti zaplavilo bahno z okolních polí. Situaci okolo 22. hodiny večer komentoval starosta obce Jiří Petrovský. "Na chodníkách a na silnicích máme až deset centimetrů ornice, z polí sem letěla voda a bláto, je toho plná dědina i kanalizace. V postižených domech se to týká především sklepů, průjezdů, ale i obytných prostor," řekl ČTK. Vodu a bláto bylo nutné dostat ze sklepů či garáží také na Přerovsku a Olomoucku.

Výstraha meteorologů před vydatnými srážkami skončila v pátek ráno, další je však avizována na víkend. Tropické teploty se budou střídat se silnými bouřkami.