Halu od pátku 12. do neděle 14. listopadu obsadila téměř stovka vystavovatelů a k vidění je neskutečně pestrá škála věcí.

Na své si přišli nejen zapálení milovníci jakéhokoli tvoření, ale třeba i ti, kteří se o něj byť jen vzdáleně zajímají. Po návštěvě Kreativu mu však nejspíše velmi snadno propadnou. Lidé si tady mohli pořídit zásoby materiálů pro svou vlastní práci. Korálky, látky, příze, kamínky nebo květiny.

Zároveň se mohli pokochat pohledem na rozličnou tvorbu druhých, jejichž výrobky tady byly samozřejmě rovněž k zakoupení.

Vystavovatelé z různých koutů ČR

Stánků tady bylo téměř sto. Byť se to může zdát jako vysoký počet, v běžných „necovidových“ dobách jich je ještě více. Avšak i prostory bývají větší, tentokrát musela příznivcům veletrhu stačit půlka haly v prvním a celá hala ve druhém patře.

Reuse centru Ostrava. Podzim 2021.
Reuse centrum v Ostravě, tam, kde zachraňují staré věci a prodávají levně dál

„Nejde jen o regionální veletrh, přijíždějí vystavovatelé z celé republiky, také z Prahy. Hlavně se to týká větších stánků. Bohužel někteří vystavovatelé se nám i na poslední chvíli odhlásili. Kvůli obavám k nákazy, další se strachovali, zda tu vůbec nějací návštěvníci přijdou,“ řekla naší redakci manažerka prodejní výstavy Jana Cyrusová.

Kreativ bývá jednou z nejnavštěvovanějších akcí na ostravském výstavišti. Za běžných podmínek, kdy jsou obsazeny obě haly a konají se všechny workshopy a dílničky, které se ale letos kvůli opatřením konat nemohly, tady během tří dní dorazilo deset tisíc návštěvníků. Ale pokud se někteří stánkaři obávali, že bude v hale letos pusto prázdno, bylo to zbytečné, protože tvořiví návštěvníci si veletrh rozhodně ujít nenechali.

Tvořením pomohli předčasně narozeným dětem

Pořadatelé Kreativu navíc letos spojili síly se spolkem Nedoklubko, který podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v ČR.

Byla vyhlášena háčkovací výzva, v rámci které mohli zájemci nosit háčkované chobotničky pro miminka do inkubátorů, háčkovaná srdíčka pro maminky a brože – miničepičky a miniponožky, ty jsou určeny jako poděkování pro zdravotnický personál.

Nádraží Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.
Proměna železničního uzlu Ostrava s náklady 25 miliard se vymyká jiným projektům

Ještě před zahájením veletrhu mohli lidé háčkované výrobky nosit na pobočky ostravských infocenter, sběrné místo bylo i přímo na Kreativu.

Pokud někdo termíny nestihl, může chobotničky, srdíčka nebo brože přinést na Černou louku ještě deset dní po skončení události, tedy do 24. listopadu.Kreativ se koná vždy dvakrát, a to na jaře a na podzim.

„Zpočátku byl jen na podzim. Ale protože byla akce hojně navštěvována a lidé si ji oblíbili, rozhodli jsme se udělat i jarní variantu. Minulý rok se bohužel uskutečnit nemohla, doufáme však, že příští rok proběhne znovu,“ prozrazuje Jana Cyrusová. Zájemci už si mohou nyní do kalendářů poznačit termín 13. - 15. května 2022.