Ostatky budou uloženy právě do mobilní chladicí jednotky a převezeny do krematoria v jiném regionu, kde ještě nejsou na hranici provozních možností. Bude se to týkat těch případů, v nichž pozůstalí nechtějí provést obřad rozloučení se zesnulým. Rodinám také kraj bude kompenzovat náklady na mezikrajský převoz.

 „Dostali jsme se do okamžiku, kdy musíme řešit i takto mimořádně citlivé a bolestné záležitosti. Nicméně nechceme nic podcenit, aby se stav nevyhrotil jako před časem na východě republiky. Obrátila se na nás provozovatelka karlovarského krematoria paní Fořtová s tím, že krematorium dnes pracuje na 113 procent běžného provozu a pohřební služby avizují stále vyšší počty těl zemřelých, uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. 

Mobilní chladící jednotka

Dodal, že proto i po dohodě se členy krajského krizového štábu dospěli k závěru, že kraj pronajme mobilní chladicí jednotku a uhradí jejich rodinám náklady na dopravu do krematoria v jiném kraji.

 „S některými z těchto zařízení v současnosti jednáme. Aktuálně jde o adekvátní možnost, jak situaci zvládnout,“ zdůraznil Petr Kulhánek. Hromadný převoz těl zemřelých bude využit jen dočasně po nezbytně dlouhou dobu, než se situace na území Karlovarského kraje stabilizuje.