Nebezpečné látky pronikly mimo jiné také do fasády křižanovského zdravotního střediska, které měl městys v plánu letos zateplovat. Radnice se ale ještě před samotným zateplováním, na které získala dotaci, musí postarat o sanační práce. „Sanace začnou v úterý po Velikonocích,“ upřesnila termín starostka Křižanova Marie Smejkalová.

V době, kdy budou odborníci z fasády zdravotního střediska odstraňovat škodlivé látky, bude pro návštěvníky uzavřen hlavní vchod do budovy. Současně musí lidé respektovat i striktní zákaz vstupu na chodník před zdravotním střediskem.

„Sanační práce potrvají dva dny. Lidé, kteří se v té době chystají zdravotní středisko navštívit, budou muset využívat zadní vchod. Tam sanovat nebudeme. Odborná firma pošle asi deset lidí, kteří na odstranění jedovatých látek ze zdi budou intenzivně pracovat, a to od rána do večera, aby se to stihlo co nejdříve,“ řekla křižanovská místostarostka Radomíra Schmidová.

Revitalizace sportovní zóny na Bouchalkách.
OBRAZEM: Sportovci získají nové kabiny, tenisté navíc i krytou halu

Hlavní vchod zdravotního střediska je obrácen směrem k bývalé varně, která byla zřízena v někdejší masně na křižanovském Benešově náměstí. Proto bylo zdivo v průčelí domu, jenž je v majetku městyse, zasaženo jedovatými látkami. „S problémy se musíme potýkat sami, nikdo nám nepomůže. I tuto sanaci bude městys hradit z vlastních finančních prostředků. Vyjde to řádově na statisíce,“ posteskla si Radomíra Schmidová.

Jedovaté chemikálie se ale nenacházejí pouze ve fasádě zdravotního střediska. Sanace je nutná i tam, odkud toxické látky do okolí unikaly. „Bylo by zapotřebí sanovat také dům, v němž byla varna. Znečištění tam stále je, a nic se s tím nedělá. Vlastníci by se měli postarat o nápravu,“ dodala rozhořčeně místostarostka.

Městys Křižanov letos obdržel dotaci na zateplení budovy zdravotního střediska. To ale nelze udělat bez předchozího odstranění škodlivých látek z fasády domu. „Spěcháme na to. Zatím nám bohužel ještě nevyšlo vstříc počasí. Sanace totiž musí probíhat za určitých klimatických podmínek. Snad se to teď povede, a my se jedovatých látek z fasády konečně zbavíme,“ zadoufala Radomíra Schmidová.

Varna pervitinu byla v Křižanově odhalena v roce 2016, při zásahu celníků byli tehdy zadrženi dva muži vietnamské národnosti a ve vazbě skončila také družka jednoho z nich.

Na zásahu se v té době podíleli také hasiči, kteří zjistili vysokou koncentraci rozpouštědel, kvůli nimž hrozil výbuch, a bylo nutné objekt důkladně odvětrat. Budova musela být zároveň zajištěna proti dalšímu úniku nebezpečných látek.

Žďárští a jamští hasiči v sobotu zachránili psa, který se topil v rybníku v Jámách. Přes led se k němu museli probourat.
Hasiči zachránili z vody psa a srnku

Cizinci při nezákonné výrobě pervitinu rovněž vylévali zbytky chemikálií do kanalizace, což byl také důvod kontaminace některých studní v okolí. Přestože od křižanovské aféry už uplynuly téměř dva roky, tamní obyvatele pozůstatky jedovatých chemikálií i nadále ohrožují.