V Malé Úpě se lyžuje od soboty v areálu Pomezky v celé délce, Špindlerův Mlýn spustil lanovky Medvědín a Horní Mísečky a otevřel bezmála pět kilometrů sjezdovek. Skiareály nabízejí na úvod sezony zvýhodněné ceny skipasů.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Lyžaři si výborné podmínky užívají. „Je to úplně skvělé, lyžování je parádní, jezdí se z Černé hory až dolů k lanovce. Loni se poprvé lyžovalo sice o týden dřív, ale jen na 300 metrech. Tohle je paráda. Jsme tady spokojení. Máme to 15 minut z chalupy v Rudníku. Užijeme si víkend na horách na sněhu,“ vychutnával si první lyžování Jan Preisler z Prahy.

Zdeněk Krejzl přijel lyžovat do Janských Lázní z Trutnova. „Po letní sezoně jsme byli natěšení. Vždycky jezdíme na první lyžování, je to už taková tradice. Málokterý rok jsou takové podmínky. I lyžaři, kteří jezdí odjinud, říkají, že jsou na Černé hoře dobře upravené sjezdovky,“ chválil dobré podmínky.

Sníh nedělá jen radost. Řidičům naopak komplikuje život:

Na dálnici D1 na 97. kilometru stojí kamion. Utvořila s ekolona dlouhá sedm kilometrů.
Sníh komplikoval dopravu i dodávky elektřiny. Jih Čech vyhlásil kalamitní stav

Magda Czurejno vyrazila do východních Krkonoš z Polska, žije ve městě Jelenia Góra. „Chtěla jsem přijet na první lyžování na zahájení sezony. Jsem moc spokojená, v Čechách to miluji. V Polsku se budou otvírat skiareály až později. Do Krkonoš jezdím lyžovat často, do Janských Lázní, Pece pod Sněžkou a Harrachova,“ prozradila.

V pátek 8. prosince zahájí SkiResort provoz na sjezdovkách v Peci pod Sněžkou. „V Peci pod Sněžkou bychom měli otevřít téměř celý areál. V provozu by měly být od pátku vleky Javor, Javořák, Smrk, Zahrádky, a pokud podmínky vydrží, tak i Hnědý vrch. Připravujeme také další areály v Janských Lázních, Svobodě nad Úpou, Velké Úpě a Černém Dole. Všude zasněžujeme a připravujeme k otevření i dětské lokality,“ řekl výkonný ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Jakub Janda.