Ačkoliv má táborská knihovna v pondělí pro veřejnost zavřeno, panuje tu pracovní ruch. O tom informovala její mluvčí Kateřina Zelová. „Máme různé porady, školení, schůzky týmů. Pondělí je vždy nabité,“ sdělila.

Všechno na dálku

Knihovna fungovala i během stavu nouze tzv. na objednávku. „Čtenáři si objednávali knížky z domova, buď online přes katalog, telefonicky nebo po e-mailu. A my jim je přichystali k vyzvednutí u našeho výdejového okénka,“ upřesnila Zezulová.

Žáci prvních tříd se vrátili do škol a museli absolvovat antigenní testy. Ty si prováděli sami na asistence učitelky tak jako například v 1. A na ZŠ Dělnická v Karviné.
Povinné testování, roušky i konflikty s rodiči. Takový byl návrat žáků do škol

Takže zcela zavřeno nebylo. „Čtenáři k nám chodili po jednom, dodržovali rozestupy a nosili roušky,“ dodala s tím, že hlavní knihovna v tomto omezeném režimu fungovala od úterý do pátku od 8 do 18 hodin. V omezeném režimu fungovaly i její čtyři pobočky ve standardní otevírací dobu.

Omezený počet čtenářů

Od úterý 13. dubna smí hlavní knihovnu v Táboře navštívit maximálně 15 lidí současně. „Otevřeme pro volný výběr a půjčovat se bude klasicky u výpůjčního pultu v přízemí. Ale knihovna pro děti a mládež v prvním poschodí a hudební oddělení ve třetím patře zůstanou zatím dostupné na objednávku. Na sídlištní pobočky budou moci zároveň vstoupit dva lidé,“ objasnila mluvčí.

Všechny kulturní akce pro dospělé publikum pořádá Městská knihovna Tábor od ledna online. „To abychom zůstali s našimi návštěvníky alespoň trochu ve spojení. Vysíláme tak (smazat) na naší facebookové stránce včetně možnosti zpětného zhlédnutí, záznamy chceme v budoucnu zveřejnit i na youtube kanálu knihovny,“ zmínila Kateřina Zelová.

Akce online i zpětně

Tento týden lze například navštívit hned dvě akce v distančním prostředí internetu. „Bude to přednáška Milana Halouska o letu prvního kosmonauta do vesmíru (středa 14.4.) a na čtvrtek (15.4.) chystáme autorské benefiční čtení spisovatelky Michaely Klevisové na podporu spolku Kočka v srdci,“ uzavřela.

Policejní kontrola na příjezdu z Mostu do Bíliny.
PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav skončil. Co se od pondělí smí dělat, a co ne

Jak uvedl ředitel Městské knihovny v Písku Roman Dub, znovuotevření v omezeném režimu v době pandemie se koná již potřetí. „Takže žádné velké přípravy neprobíhaly. Troufám si tvrdit, že s dosavadními zkušenostmi jsme schopni otevřít prakticky ze dne na den,“ vysvětlil.

I v Písku si do minulého pátku lidé čtivo půjčovali prostřednictvím výdejního okénka. „Nabízíme i poměrně rozsáhlou nabídku online vzdělávacích a kulturních akcí. V rámci jedné z nich jsme například minulý týden realizovali první pozorování noční oblohy. Nově se lze také na všechny akce přihlašovat i prostřednictvím webových stránek,“ podotkl Roman Dub.

Bezkontaktní vracení knih

Od středy 14. dubna se pak naši čtenáři mohou těšit na zprovoznění biblioschránky. „Ta jim umožní vracet knihy i mimo otevírací dobu knihovny,“ uzavřel.