Pokud nejsou na blízku speciálně vybavení vodní záchranáři, bývá záchrana tonoucích osob ze zamrzlých vodních ploch zpravidla otázkou improvizace. Aby bylo využití dostupných prostředků ostatními záchranáři co nejefektivnější, svolávají vodní záchranáři společně se zdravotníky do areálu koupaliště ve Sloupu už druhým rokem zvláštní cvičení.

Letos se díky tuhým mrazům led moc nepropadá, zato se tentokrát zapojil i vrtulník. „Líbí se mi, jak dáváte prsty postupně vědět, jak jsme vysoko,“ chválil pilot žlutého stroje ostatní záchranáře během krátkého briefingu po jednom ze série cvičení. Rychlá a přesná spolupráce všech zapojených je totiž klíčová.

Speciální cvičení probíhá v těchto dnech na ploše Radvaneckého rybníku ve Sloupu v Čechách. Zdravotníci, hasiči, policisté či vojáci se při něm učí správně pomoci bližnímu v nouzi.„Vrtulník znamená nejrychlejší záchranu. Ale musí být vhodné počasí. Dále nastupují hasiči nebo Vodní záchranná služba, ale tu nemáme k dispozici pořád a všude,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. V tu chvíli nastupuje zmíněná improvizace.

Plovák z bundy

„Když bych sem jako výjezdový záchranář přijel jako první a támhle měl propadlého člověka, tak je na mě, jestli tam půjdu nebo jakým stylem tam půjdu, i když nemám speciální vybavení. Primárně bych měl počkat na vrtulník nebo na hasiče, případně mám za sebou tohle školení, tak vím, jak si poradit ještě před příjezdem kolegů,“ upřesnil mluvčí záchranky.

Mezi „triky“ patří mimo jiné zajištění dostupných, i méně dostupných prostředků, které jsou k dispozici. „Někdy je nutné opravdu rozbít okno boudy, kde jsou uskladněné záchranné kruhy, tady by se daly použít i naskládané loďky,“ ukázal na pláž sloupské vodní nádrže instruktor Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Jan Sedláček.

Jako slušný plovák se dá použít i bunda, které se do rukávů dají prázdné PET lahve. Takzvaní vodní záchranáři jsou organizace na dobrovolnické bázi, přirovnatelná například k horské službě.

„Snažíme se udělat podmínky co nejrealističtější. Například figuranti jsou sice jištění lanem, ale sundaváme plovací vesty. Reálný tonoucí člověk je totiž po bradu ve vodě,“ podotkl Sedláček. Letos se jim podařilo dokonce sehnat dva figuranty z řad policistů-otužilců. „Šli do vody jen v triku a celkem dlouho se nechali tahat ven,“ uznale vyzdvihl obětavost kolegů Sedláček.

Cvičení ve Sloupu potrvá do konce týdne a kromě zdravotníků se na něm vystřídají i příslušníci policie, hasičů nebo armády.

Rady pro bezpečný pohyb po ledu- Nikdy nechoďte na led sami, zajistěte doprovod
- Nevstupujte na led v místech, kde může být nerovnoměrně promrzlý. Led slabší než 10 cm je nebezpečný
- Praská-li led, vraťte se stejnou cestou ke břehu
- Případnou záchranu nechte záchranářům. Je-li nezbytná, zajistěte se lanem a rozložte svou váhu
Více tipů na: www.vzs.cz