Malý Vašík se narodil mamince Marii P. v Plzni 18. března roku 1983. V té době byla provdaná za důstojníka Československé armády. „Za tři dny na to mi ale lékař řekl, že chlapec zemřel, a propustili mne z porodnice domů. Ani mi ho tehdy neukázali a řekli, že pohřeb se u tak malých dětí nedělá,.“ svěřila se žena.

Betlémské světlo
Třicátý rok svobody. Čeští skauti slaví nejdelší období bez zákazů

Celý život si myslí, že Vašík někde žije pod jiným jménem u cizích rodičů. Lékař jí po šestinedělí řekl, že dítě zemřelo hned po porodu kvůli nemocnému srdci. „To ale samozřejmě nebyla pravda,“ dokládá matka tím, že chlapce dva dny kojila, a tvrzení lékaře nevěří.

Po synovi pátrá dál

Právě výročí narození paní Marii ještě více přimělo k tomu, že chce syna hledat i prostřednictvím médií a sociálních sítí. „Jsem přesvědčená, že mi ho vyměnili – živé dítě za mrtvé. Samozřejmě bude mít jiné jméno a rodiče asi vůbec netuší, že k tomu došlo,“ říká a dodává, že pátrá celá rodina, tedy ona, její dvě dcery, které jsou Vaškovy sestry, a také babička. Všichni prý věří, že syn se ozve.

Hledají syna a pomoci by mohla i tato archivní rodinná fotografie.Zdroj: archiv rodiny

S úmrtím se nikdy nesmířila. „Měla doma malou dceru, tak jen smutnila. Nic neřešila. Až po letech jsem se ptala, co se mu stalo. A ona už před patnácti lety řekla: Ne, on neumřel, museli mi ho tehdy vyměnit, když jedné paní dítě opravdu umřelo,“ vysvětluje Mariina sestřenice Irena R.

Při pátrání se Marii teprve letos začátkem března dostal do ruky úmrtní list syna Václava, kde je uvedeno datum úmrtí 21. března 1983, příčina úmrtí tam však uvedena není. „Protože mi ho tenkrát neukázali a nemohla jsem ho pohřbít, budu ho stále hledat. Věřím, že žije,“ dodává Marie P. s přáním, aby se k ní dostala jakákoli informace, která situaci objasní.

Třeba k tomu dopomůže i dobová fotografie rodičů. Případné informace je možno zaslat na některý z redakčních kontaktů uvedených v tiráži. Redakce je pak předá paní Marii.

Pavel Sehnal, cesta na jižní pól
Miliardář Sehnal o cestě na jižní pól: Vyčerpání vám postupně vypíná mozek