Pumu vyhrabali dělníci bagrem. „Prvně jsme nevěděli, co to je. Vypadalo to jako kovové kolečko. Když jsme trošku odkryli hlínu, uviděli jsme půlmetrovou pumu," popsal nález dělník, který si nepřál zveřejnit své jméno. Stavbaři nález ohlásili kolem jedné hodiny odpoledne, policisté prý na místě byli do zhruba tří minut.

Nalezená munice v kraji
- Rok 2012: Brněnští pyrotechnici vyjížděli k 390 nálezům munice z celkových 1824
- Rok 2013: Brněnští pyrotechnici vyjížděli k 331 nálezům munice z celkových 1704
- Rok 2014: Brněnští pyrotechnici vyjížděli k 574 nálezům munice z celkových 2720

Vybuchlá munice v kraji
- 09.3.2016 – Poštorná – protiletadlová střela – vážně zraněný muž
- 14.12.2013 – Žerůtky – dělostřelecký granát – dva mrtví
- 31.8.2012 – Břeclav – dělostřelecký granát – těžce zraněný
- 7.6.2012 – Hrubá Vrbka – dělostřelecký granát – těžce zraněný
- 8.6.2011 – Moravský Krumlov – puma – evakuace, nevybuchla
- 25. 5. 2011 – Letovice – nálož z války – těžce zraněný
- 6. 10. 2008 – Mikulčice – protitanková střela – utrhla nohu
- 14.8.2008 – Znojmo – 16 dělostřeleckých granátů a dvě ženijní nálože – kontrolovaný výbuch, který ale vysklil okna a prorazil střechu chatky
- 20. 2. 2008 – Znojmo – letecká puma – jeden zraněný

Nález zkomplikoval cestu domů například Brňance Andrei Chladilové, která přímo v Řípské ulici bydlí. „Volala mi kamarádka, že nemám ani chodit domů, že je ulice zavřená. Ani policisté neví, kdy mě do bytu pustí," sdělila.

Do svého bytu se nemohla dostat ani Vendula Lidmilová. „Hodně mě rozčílilo, že mě nechtěli policisté pustit ani na dvě minuty pro psa, který byl v bytě už od rána sám. Nakonec jsem se jela uklidnit na kávu a pivo do restaurace," rozhořčila se Lidmilová.

Mimořádná opatření se dotkla také dopravy ve městě. Policisté začali z ulice okamžitě odklánět dopravu, ta tak stála v kolonách dlouhé minuty. „Slyšel jsem o tom z rádia, ale už jsem se cestě moc vyhnout nedokázal," svěřil se řidič Pavel Dlouhý.

Dopravní podnik vydal upozornění, že se zpožďuje šest jeho linek, které Řípskou obvykle projíždí. České dráhy musely zastavit provoz na blízké železnici. „Opatření se týká stanice Brno-Slatina. Od 15:20 jsme začali odklánět rychlíky přes Chrlice, pro osobní vlaky jsem zařídili náhradní autobusovou dopravu. Protože je ale ve stanici Chrlice mnoho návazných spojů, nemůžeme vyloučit, že odsud budeme muset některé vlaky odřeknout," popsala opatření mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Omezení dráhy odvolaly ve čtyři hodiny odpoledne.

V Jihomoravském kraji se většinou nachází nejvíce munice z celé České republiky. „Je to dané především historicky. Na Moravě došlo k velkým bitvám při osvobozování Brna. U postupu Rudé armády vojáci používali množství podpůrné munice. Navíc se německá armáda během ústupu jako první zbavovala těžkých věcí, jako je právě munice," vysvětlil před časem koordinátor brněnského pyrotechnického týmu Radek Žemlička.

I přesto, že je téměř sedmdesát let po druhé světové válce, odborníci nepředpokládají, že by ubývalo munice, kterou pyrotechnici najdou. „Předpokládáme, že ji budeme nacházet ještě příštích sto let," řekl dříve náměstek šéfa policejních pyrotechniků Miloslav Žán.

V situacích, kdy lidé najdou starou munici, k případu většinou přijede pyrotechnik z Brna. „Nálezy munice jsou tím hlavním, čím se zabýváme. V menší míře pak děláme znalecká zkoumání, nebo ohledáváme místa činu. K práci v terénu používáme hlavně detektory kovů, lopaty a krumpáče. Musíme znát dopodrobna konstrukci munice, které je nepřeberné množství. Podle toho pak řešíme míru rizika a rozhodujeme se, jestli munici zničíme na místě nebo odvezeme do skladu," doplnil Žemlička.

Téměř polovinu všech nálezů munice však zneškodní pyrotechnici přímo na místě. Za války armáda nejvíce bombardovala centrum města, okolí hradu Špilberku, hlavní nádraží, okolí Koliště a Cejlu a také Černovické terasy. Tam bylo dříve travnaté letiště, odkud vzlétaly německá letadla.