Starosta Kořence Miroslav Zemánek reportérovi Deníku Rovnost říká, že trable tu řeší dlouhodobě a dosud bez úspěchu. V obci má vzniknout základnová stanice jednoho z operátorů. „Zatím nestojí. To je tak všechno, co k tomu mohu říct,“ krčí rameny starosta.

Špatné spojení tak místním komplikuje život i v době moderních technologií. „Když si potřebuji zavolat, musím s telefonem vylézt na půdu nebo na dvůr,“ vypráví jedna z místních obyvatelek Gabriela Zřídkaveselá.

Slavnostní zahájení provozu Zámecké lékárny v Třeboni v pondělí 6. června odpoledne. Stínohra, Vokův poklad i pohyblivé obrazy, to vše baví návštěvníky, kteří se vydají za posledním z Rožmberků.
Znovuzrozený objekt. Zámecká lékarna v Třeboni se slavnostně otevřela veřejnosti

Podle senátorky za Blanensko Jaromíry Vítkové, která se problematice v regionu věnuje, mají operátoři povinnost pokrýt devětadevadesát procent populace. „Je to závazek, na kterém se nyní pracuje. Existují lokality, kde je málo obyvatel, členitý terén a mobilní signál žádný. Bohužel, řada obcí spadá právě do toho jednoho procenta, které někdy není ani pro operátory atraktivní z hlediska vynaložených nákladů a efektivity,“ uvádí Vítková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravuje dotační výzvu, která má vesnicím se špatným pokrytím pomoci. Na zajištění signálu v investičně náročných oblastech počítá s částkou tři sta milionů korun. „Peníze jsou připraveny z Národního plánu obnovy. Očekáváme, že se postaví minimálně sto dvacet základnových stanic, počítáme s dokrytím těch nejproblematičtějších míst. Nyní řešíme systém, jak vyčlenit konkrétní oblasti, které leží právě v jednom procentu nepokrytých obyvatel,“ informuje náměstek ministra Petr Očko.

Členitý terén

Ministerstvo má nyní seznam přibližně dvanácti stovek míst, mezi kterými jsou i zřídka obydlené lokality. „Vypsání výzvy očekávám během letošního léta. Zapojí se do ní jednotliví operátoři a bude třeba s nimi věc řešit a konzultovat. Předpokládám, že jednotlivé projekty začnou dělat příští rok,“ doplňuje senátorka Vítková.

Podle Charloty Dědkové ze společnosti Vodafone je míst bez signálu v Česku ve srovnání se zahraničím, například i s Německem, velice málo. Na Blanensku dělá potíže členitý terén, který je rozhodující nejen pro šíření signálu, ale také možnost připojení základnové stanice do sítě. „I v tomto regionu máme rozplánované nové vysílače, výsledek ale závisí i na spolupráci obcí nebo orgánů zahrnutých ve stavebním řízení,“ uvedla Dědková.

Nesprávné odkládání sdílených elektrokoloběžek v Pardubicích budí emoce a vyvolává nepříjemnosti. Radnice se snaží problém vyřešit pomocí speciálních parkovacích míst.
Byly zaparkované tam, kde neměly. Starosta zamknul sdílené koloběžky na úřadě

Po starostech už naopak mají obyvatelé obcí Deštná, Horní Smržov a Roubanina. V jejich blízkosti totiž už od loňska stojí zařízení, které mobilním signálem vesnice pokrylo. Postupně je začali využívat tři operátoři. „Konečně jsme v jednadvacátém století. S mobilním signálem jsme tu měli léta velké problémy. Kvůli volání se muselo chodit na kraj obce nebo na kopec. Z údolí se lidé nedovolali. Z úřadu jsme mohli volat jen z pevné linky, nebylo to ideální,“ tvrdí starosta Roubaniny Petr Dvořáček.

V podobném duchu mluví i starosta Deštné Tomáš Kraut. „Velmi špatný signál byl problém hlavně pro mladé lidí, kteří jsou přes mobil zvyklí vše vyřizovat a fungovat na něm. Možná to stálo i za tím, že z vesnice odcházeli,“ zamýšlí se Kraut.