„Tomáš byl náš skvělý kamarád a psovod, kterého znali profesionální i sportovní kynologové v Čechách, stejně jako na Moravě,“ uvedl za organizátory závodu Roman Vala. „Uspořádání závodu ve spolupráci s Centrem vojenské kynologie Chotyně, kde Tomáš sloužil se nám zdálo jako nejlepší připomínka jeho odborných a lidských kvalit,“ doplnili jeho kolegové Martin Kobrč a Jiří Toman.

Soutěž nazvali příznačně „O pohár štábního praporčíka Tomáše Procházky“. A zájem o ni byl opravdu mimořádný. „Jen jsme rozeslali propozice, hned se nám ozvalo mnoho špičkových kynologů. Vybrat jsme ale mohli jen dvacet, abychom během jednoho dne stihli všechny disciplíny, které mají blízko k praktickým zákrokům psů v náročných situacích,“ doplnil Roman Vala.

Závod se setkal i s velkým diváckým zájmem. Na dvě stovky přihlížejících viděl často obdivuhodné výkony psů. Čtyřnožci se dokázali rychle orientovat ve složitých situacích, aby ochránili svého pána nebo zadrželi agresivní osobu. Nezalekli se ani nenadálého útoku. Závodu se kromě vysokých představitelů armády a celní správy, zúčastnili také rodiče a sourozenci Tomáše Procházky.

V závodě, v němž museli účastníci absolvovat několik disciplín, zvítězila těsně psovodka Radky Vodová s belgickým ovčákem malinoisem Patem z Vězeňské služby Prahy-Ruzyně před Michaelou Uchálovou ze Sportovního klubu policie Frýdek-Místek a Pavlem Petr z Vojenské policie Tábor .

(sve, ruz)