Velká voda trápí obyvatele Mělníka už od Štědrého dne. V neděli 24. prosince byl na Mělníku vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Podle místostarosty Petra Kowandy (ANO) se má hladila řeky Labe ještě o pár centimetrů zvednout. „Aktuálně je hladina vody na 513 centimetrů. Kulminace řeky je očekávána ve večerních hodinách, zastaví se zhruba na 525 centimetrech,“ upřesnil místostarosta, který je zároveň místopředseda povodňové komise.

Situace na tocích v Česku se uklidňuje, na Ústecku ale očekávají vzestup hladiny dolního Labe:

Povodeň v Roudnici nad Labem, 26. prosince 2023.
Situace na českých řekách se uklidňuje. Míst s povodňovým stavem ubývá

Kvůli hrozícímu zaplavení okolních domů, město nechalo postavit protipovodňovou hráz. Zatopeny jsou i části cyklostezek a do některých lokalit byl zakázán vstup. „Z bezpečnostních důvodů byla uzavřena komunikace z obce Červená Píska do Tuhaně,“ zmínil Kowanda s tím, že poděkování patří všem, kteří se na protipovodňových opatřeních podíleli.

Místostarosta také uvedl, že mimořádně dramatický závěr roku donutil město k novým krokům. „V situacích, jako jsou povodně, je nejdůležitější mít možnost předávat občanům aktuální a ověřené informace. Proto jsme zrychlili práce na nové mobilní aplikaci pro občany, která by je měla detailně informovat o mimořádných událostech,“ dodal.

Třetí stupeň v Neratovicích

Povodňová komise zasedla také v Neratovicích. V současné chvíli tam trvá 3. stupeň povodňové aktivity. „Voda zatopila některé zahrady, psí cvičiště a některé úseky cyklostezky v Mlékojedech, panelovou cestu a relax zónu mezi jezem a Spolanou, a také několik zahrad v lokalitě pod Kostomlatskými sady,“ uvedla mluvčí neratovické radnice Jiřina Kovářová.

Nejvíce postižená oblast je v okolí Kostelce nad Labem. Voda udělala z tamní chatové oblasti doslova ostrov. „Máme informace, že by během středečního odpoledne měla voda kulminovat. Aktuálně je Labe na 722 centimetrech. Zasaženy jsou chatové oblasti a některé komunikace,“ upřesnil starosta města Josef Chalupa.

Velká voda mnohde zkomplikovala situaci: 

Zaplavená zahrádkářská kolonie v Rantířově v pondělí 25. prosince. Foto: poskytl Petr Janoušek
Velká voda na Vysočině: Podívejte se na zaplavenou chatovou oblast v Rantířově

Oproti Neratovicím a Mělníku jsou na tom Kralupy nad Vltavou nejlépe. Byl vyhlášen pouze první stupeň povodňové aktivity. „Na základě informací z dispečinku a předpovědi počasí by se měl průtok do konce roku držet na nebo pod 600 kubíky. Na 2. povodňový stupeň by tak s největší pravděpodobností dojít nemělo,“ sdělil mluvčí města Aleš Levý.