Koncem listopadu se zaměstnanci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy vypravili do Košíř k rybníku Kotlářka, aby pomohli zraněné labuti, na kterou je upozornili místní obyvatelé.

„Labuť se chytla do pytlácké nástrahy se dvěma háčky spojenými lankem, kterou zde někdo nastražil na ryby. Jeden háček jí propíchl křídlo, druhý nohu a labuť se tak nemohla ani pořádně hýbat. Snažila se bolestivých předmětů zbavit, sama si ale háčky z těla vytáhnout nemohla,“ uvedli pracovníci záchranné stanice na svém webu.

Labuť o ošetření příliš nestála

Ačkoli bylo na první pohled jasné, že lidská pomoc je nezbytná, nechala se labutí dáma odchytit až na třetí pokus, a to ještě za cenu ledové koupele jednoho z ošetřovatelů. Po příjezdu na základnu byly oba háčky z těla opeřence odstraněny a rány ošetřeny. Další pobyt na stanici nebyl nutný nejen proto, že pacientka dávala jasně najevo, že o delší setrvání zde nestojí, ale i proto, že bylo zřejmé, že je v dobré kondici a návrat domů v pohodě zvládne.

Během zákroku čekalo ošetřovatele překvapení, když díky ornitologickému kroužku, který měla labuť na noze zjistili, že už se s ní jednou setkali. Jednalo se tenkrát o ještě nesamostatné labutí mládě na Košíkovských nádržích na Chodově. Tenkrát před třemi lety možná nepříliš úspěšně trénovalo létání nebo je prohnal pes, každopádně nebylo sice vážně zraněné, ale dva dny si v záchranné stanici přece jen odpočalo a nabralo síly než se znovu vrátilo ke své rodině.

Dnes už dospělou matku vlastní rodiny z rybníku Kotlářka na druhém konci Prahy, zaměstnanci stanice ještě několik dní dní po vypuštění monitorovali a přes počáteční lehké obtíže je v současnosti pacientka zcela v pořádku. To se bohužel nedá říci o dalších poraněných ptácích, které téhož dne odchytli pracovníci záchranné stanice.

Troleje jsou nebezpečné

Hned ke třem dalším labutím vyjížděli do centra města. Všem se stalo osudným tramvajové vedení na mostě Legií. Jedna kolizi s dráty nepřežila, druhá utrpěla vážná poranění křídla a zobáku a je stále v péči ošetřovatelů. Jen jedna labuť vyvázla víceméně bez následků.

Nárazy do trolejí na pražských mostech patří v případě labutí k těm vůbec nejčastějším příčinám zranění a mnohdy mají tyto střety navíc velmi vážné následky, jako jsou zlomená křídla, řezné rány nebo vnitřní krvácení. Nejhorší bývá situace v zimě, kdy se v centru shromažďují velké skupiny labutí z Prahy i širokého okolí a zároveň se zhoršuje viditelnost. Dalším nebezpečí představují volně pobíhající psi. Problémem jsou i rybářské háčky a vlasce, rybáři ponechané ve vodě.